Reklama

Reklama

Po majówce zmiany w tarczy antykryzysowej ZUS. Z pomocy skorzysta więcej branż

Opublikowano: 21 kwietnia 2021 16:13
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Po majówce zmiany w tarczy antykryzysowej ZUS. Z pomocy skorzysta więcej branż - Zdjęcie główne

Po majówce zmiany w tarczy antykryzysowej ZUS. Z pomocy skorzysta więcej branż | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień oraz kolejne przedłużenie świadczenia postojowego - to nowe rozwiązania tarczy antykryzysowej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z pomocy będzie mogło skorzystać więcej branż niż dotychczas.

Reklama

Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

- Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych - mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska

CZYTAJ TAKŻE: Wyniki badań ZUS. Polacy odkładają emerytury na później

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy powstali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 roku prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Dzięki nowym rozwiązaniom, przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać od 4 maja - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc.

- Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć też dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli otrzymać ich zwrot.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelski ZUS wypłaci ponad 400 tys. "trzynastek"

Oprócz tego, rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą je mogli otrzymać od jednego do maksymalnie pięciu razy.

- Liczba możliwych do otrzymania wypłat jest pomniejszana o świadczenia pobrane na podstawie poprzednich rozporządzeń "tarczowych” (z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii - dodaje Małgorzata Korba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.