Reklama

Reklama

KUL otwiera nowy kierunek. To kryminologia [WIDEO]

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 11:30
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

KUL otwiera nowy kierunek. To kryminologia [WIDEO] - Zdjęcie główne

KUL otwiera nowy kierunek. To kryminologia | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otwiera studia na kierunku kryminologia. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalizacje - analitykę kryminalistyczną i prewencję zachowań przestępczych.

Reklama

Kierunek z dwiema specjalizacjami

Od nowego roku akademickiego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otwiera studia I i II stopnia na kierunku kryminologia. To studia dla osób, które chciałyby pracować w służbach mundurowych, organach wymiaru sprawiedliwości, usługach detektywistycznych lub prowadzić samodzielna działalność, np. prowadzić szkolenia i treningi z zakresu kryminologii, w tym cyberbezpieczeństwa.

Na nowym kierunku uczelnia przygotowała dwie specjalizacje, do wyboru przez studentów: analitykę kryminalistyczną i prewencję zachowań przestępczych. Pierwsza ukierunkowana jest na kompetencje potrzebne do prowadzenia specjalistycznych badań i analiz w trakcie dochodzenia i próby wyjaśnienia popełnionego przestępstwa oraz umiejętności z zakresu zwalczania cyberprzestępczości, profilowania kryminalistycznego, taktyk i technik detektywistycznych, balistyki. Druga przygotowuje do diagnozowania sytuacji kryminogennych, pomocy ofiarom przestępstw i przeciwdziałania patologiom społecznym. Absolwenci uzyskują też umiejętności z zakresu mediacji i komunikacji w sprawach karnych, a także analizy cyfrowych śladów, wykorzystania sztucznej inteligencji w kryminalistyce oraz przeciwdziałania uzależnieniom płynących z nowych technologii.

CZYTAJ TAKŻE: KUL podpisał porozumienie z Wyższą Szkołą Policji i z burmistrzem Szczytna

Praktyczną wiedzę studenci zdobędą w trakcie ćwiczeń oraz praktyk zawodowych. Ci, którzy wybiorą analitykę kryminalistyczną spędzą 150 godzin m.in. w placówkach służb mundurowych, prywatnych agencjach ochrony i laboratoriach kryminalistycznych. Natomiast adepci prewencji zachowań przestępczych odbędą praktyki m.in. w organach wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, instytucjach pozarządowych i firmach zajmujących się ochroną użytkowników Internetu.

- Studia z zakresu kryminologii prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół naukowców, a znaczna część zajęć wykładana będzie przez praktyków z zakresu kryminalistyki, wymiaru sprawiedliwości i resocjalizacji, pracujących w Policji, Służbie Więziennej, żołnierzy Wojska Polskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski podpisał umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie - wyjaśnia Jan Gondek z zespołu przygotowującego program nowego kierunku studiów.

Dr hab. Grzegorz Adamczyk, prof KUL - dyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych o kierunku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.