Reklama

Reklama

Nowa metoda naliczania opłat za odpady w Lublinie? Zdecydują radni

Opublikowano: 21 kwietnia 2021 17:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Nowa metoda naliczania opłat za odpady w Lublinie? Zdecydują radni - Zdjęcie główne

Nowa metoda naliczania opłat za odpady w Lublinie. Radni zdecydują, czy wejdzie w życie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin przygotowało uchwałę w sprawie wyboru nowej metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmiana metody naliczenia opłaty jest spowodowana aktualną interpretacją przepisów prawnych. O tym czy metoda wejdzie w życie, zdecyduje Rada Miasta Lublin.

Reklama

- Z uwagi na interpretację przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wskazującą, że stawka opłaty od gospodarstwa domowego nie może być zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, podjęliśmy kroki w kierunku wyboru nowej metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przygotowania projektu uchwały w tym zakresie. Podobne działania, poprzez wybór innych metod, zostały podjęte także przez inne samorządy w kraju, które stosowały metodę od gospodarstwa domowego zróżnicowaną w zależności od liczby osób - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Najbardziej zbliżoną do metody obowiązującej aktualnie w Lublinie jest metoda naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Jest najczęściej stosowana wśród gmin. Podobnie jak dotychczas, biorąc pod uwagę zróżnicowane koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej, zróżnicowano też stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańca w zależności od rodzaju zabudowy. Przy kalkulacji stawek opłat przyjęto, że koszty systemu gospodarki odpadami zwiększą się w 2021 roku z uwagi na 10 proc. wzrost ilości odpadów w porównaniu z rokiem 2018, kiedy dokonywano poprzedniej kalkulacji opłat. Z uwagi na trwający własnie przetarg do kalkulacji przyjęto koszty odbioru i zagospodarowania odpadów na podstawie umów obowiązujących do 30 czerwca.

CZYTAJ TAKŻE: Po majówce zmiany w tarczy antykryzysowej ZUS. Z pomocy skorzysta więcej branż

Zgodnie z projektem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty zaproponowano  stawki opłat według metody od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną będzie to 24,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów i 49,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej będzie to: 28,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów oraz 57,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona, gdy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów

O nowej metodzie naliczania opłaty zdecyduje Rada Miasta Lublin w trakcie sesji zaplanowanej na 29 kwietnia. Jeśli radni przyjmą uchwałę, nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą obowiązywały od 1 lipca. Przygotowano też projekt uchwały dotyczącej zmiany wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości dostosowany do nowej metody naliczenia opłaty. Z powodu zmiany metody naliczenia opłaty, właściciele nieruchomości będą zobowiązani, po wejściu w życie uchwały w tej sprawie, złożyć nowe deklaracje o wysokości opłaty, określające liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.