Reklama

Reklama

Kampus Zachodni UMCS im. Unii Lubelskiej gotowy. Studenci zaczną naukę już w przyszłym tygodniu

Opublikowano: 24 września 2020 11:35
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Wczoraj (23 września) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uroczyście otworzył nowe obiekty - Wydział Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytut Psychologii na Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej przy ul. Głębokiej.

Reklama

Nowoczesne wydziały UMCS

 

Dotychczas wydziały mieściły się w budynkach przy Placu Litewskim, ale uczelnia podjęła decyzję o budowie nowych, w których studenci naukę zaczną już od października. W 2018 roku rozpoczęto inwestycję obejmującą realizację trzech funkcjonalnie połączonych obiektów. Od strony zachodniej wykonany został sześciokondygnacyjny budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, a w skrzydle wschodnim powstał Instytut Psychologii, który ma pięć kondygnacji. W tzw. łączniku (trzy kondygnacje) są części wspólne np. biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne. Oba obiekty oprócz nowoczesnych auli, sal wykładowych i seminaryjnych, mają też pomieszczenia specjalistyczne, dzięki którym położony zostanie jeszcze silniejszy nacisk na praktyczny aspekt zajęć dydaktycznych. Pomieszczenia kół naukowych, siedziba Legii Akademickiej, sale pracy własnej studentów i pracownie telewizyjne będą dla nich dostępne w nowej siedzibie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, a w obiekcie Instytutu Psychologii są m.in.: pracownia testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia. Łączny koszt realizacji inwestycji to ponad 83,9 mln zł brutto.

 

- Inwestycja w Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia studentów, którzy otrzymają nowoczesne przestrzenie do nauki, pogłębiania wiedzy, pielęgnowania pasji, odkrywania własnych możliwości i nowych ścieżek, jak i pracowników, którym zapewniamy odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na wysokim poziomie. Są to bowiem budynki o nowoczesnej architekturze i wyposażeniu, odpowiadające standardom XXI wieku - mówił prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. 

 

Wszystko w jednym miejscu

 

Rektor podkreśla również, że skorzysta na tym sama uczelnia, która ma teraz większość swoich jednostek w jednym miejscu, czyli wydziały, ACK UMCS Chatka Żaka, akademiki, obiekty sportowe i rektorat. 

 

CZYTAJ TAKŻE: Remont lubelskiego ACK UMCS Chatka Żaka zakończony

 

- Przez tę inwestycję dopełnia się więc pewien pakiet warunków niezbędnych do tego, by UMCS stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce, konkurujących ze sobą pod względem poziomu, jakości i komfortu studiów. Jestem przekonany, że efekt końcowy w postaci tej konkretnej infrastruktury będzie stanowił o sile UMCS-u w kolejnych latach - dodawał Dobrowolski.

 

Ogromne wyzwanie inwestycyjne

 

- U podstaw realizacji tej inwestycji leżało kilka przesłanek – wspomina prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS w latach 2012–2020. - Główna to przekonanie, że o pozycji współczesnych uniwersytetów decyduje nie tylko poziom naukowy, ale istotne są także warunki, w jakich pracują nauczyciele akademiccy i studiuje młodzież. Druga przesłanka to brak możliwości pozyskania dużych środków finansowych z MNiSW na niezbędną modernizację Wydziałów Politologii i Dziennikarstwa oraz Pedagogiki i Psychologii. 

 

Jako trzecią przesłankę były rektor podaje pojawienie się szansy (wzorem wiodących uniwersytetów, takich jak: UJ, UAM, UW, UG) na pozyskanie środków rządowych na nową inwestycję na posiadanych przez uczelnię terenach. 

 

- Budowa tych wspaniałych i nowoczesnych siedzib stanowiła ogromne wyzwanie inwestycyjne, a ich powstanie jest wielkim sukcesem i owocem wielu starań ze strony naszej uczelni - mówiła Grażyna Elżbieta Fiok, kanclerz UMCS. 

 

Wzorowa współpraca z wykonawcą w trakcie pandemii

 

Kanclerz pochwaliła profesjonalną współpracę z wykonawcą, czyli firmą WARBUD, która jej zdaniem dbała o sprawne i terminowe realizowanie prac budowlanych w czasach trwającej pandemii koronawirusa - Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi oddajemy pracownikom i studentom obiekty odpowiadające współczesnym standardom do prowadzenia badań i nauki - dodaje Grażyna Elzbieta Fiok.

 

Realizacja prac w Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej od pierwszych dni musiała odbywać się pod nadzorem saperskim z uwagi na znalezione miny przeciwpancerne pochodzące z czasów II wojny światowej. Stan surowy budynku zakończony został po ośmiu miesiącach od momentu wejścia na plac budowy. Jednym z bardziej wymagających i czasochłonnych etapów prac było wykonanie skomplikowanej elewacji budynków, z innowacyjnymi oprawami oświetleniowymi.

 

- Mamy ogromną satysfakcję z zakończenia tej inwestycji pomimo bardzo krótkiego terminu realizacji. Obiekty zostały zrealizowane przez Warbud w wysokim standardzie, z dbałością o każdy szczegół. Rozpoczynając kontrakt w grudniu 2018 r., w czasie prosperity na rynku budowlanym, mierzyliśmy się z nieustannym brakiem wykwalifikowanych pracowników i podwykonawców - powiedział Piotr Ordon, Dyrektor Regionu Wschód WARBUD SA., dodając, że budowa została uznana za najbardziej bezpieczną budowę w województwie lubelskim, i zajęła I miejsce w konkursie „Buduj bezpiecznie” 2019, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie. 

 

- W ostatnich miesiącach to bezpieczeństwo nabrało szerszego znaczenia w związku z pandemią Covid-19 i wyzwaniami z nią związanymi: jak kontynuować pracę nad inwestycją i jednocześnie ochronić pracowników przed zakażeniem. Zdecydowane działania Zarządu Warbudu dotyczące procedur sanitarnych na budowach, organizacji placów budów, obostrzeń w kontaktach z innymi osobami oraz zapewnienia dostaw środków ochronnych uchroniły nas przed przerwaniem robót i w konsekwencji opóźnieniem prac - dodał Piotr Ordon.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.