Reklama

Reklama

Zwolnienia ze składek ZUS w kulturze. Wnioski przyjmowane do 15 marca

Opublikowano: śr, 27 sty 2021 08:05
Autor: | Zdjęcie: Print screen z Google Maps - ZUS przy ul. Zana

Zwolnienia ze składek ZUS w kulturze. Wnioski przyjmowane do 15 marca - Zdjęcie główne

Zwolnienia ze składek ZUS w kulturze. Wnioski przyjmowane są do 15 marca | foto Print screen z Google Maps - ZUS przy ul. Zana

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Osoby związane z kulturą mogą starać sie już o umorzenie składek ZUS za miesiące lipiec-wrzesień 2020 roku. Wnioski należy składać do 15 marca.

Reklama

We wtorek (26 stycznia) w życie weszła nowelizacja ustawy, która umożliwia wsparcie kolejnej grupy przedsiębiorców poszkodowanej finansowo w trakcie pandemii. Nowelizacja dotyczy osób działających w szeroko rozumianej kulturze. Mogą one wystąpić teraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Rozwiązanie dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów (kody PKD: 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z, 59.14.Z, 71.11.Z, 90.03.Z, 90.04.Z), firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów (kody PKD: 85.51.Z, 85.52.Z, 85.59, 85.60.Z) oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu.

- Umorzenie przysługuje, jeśli doświadczyli spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z tym samym miesiącem roku 2019. Podmiot musiał też być zgłoszony jako płatnik w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe. Zwolnienie przysługuje również ze składek już opłaconych. Po ich umorzeniu płatnik będzie mógł otrzymać zwrot nadpłaty - tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim. 

Wniosek o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B. Szczegółowe informacje o wsparciu są na stronie internetowej ZUS. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.