Reklama

Reklama

ZUS wypłaci "trzynastki" i "czternastki" emerytom i rencistom

Opublikowano: śr, 10 mar 2021 07:40
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

ZUS wypłaci "trzynastki" i "czternastki" emerytom i rencistom - Zdjęcie główne

ZUS wypłaci "trzynastki" i "czternastki" emerytom i rencistom | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci tzw. trzynastki emerytom i rencistom. To dodatkowe świadczenie podobnie jak tzw. czternastki, które trafi do świadczeniobiorców jesienią.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytom i rencistom niedługo tzw. trzynastki. Z kolei jesienią świadczeniobiorcy dostaną dodatkowo tzw. czternastki. Jednorazowe dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne.

- Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń na 31 marca. Kwota będzie taka sama dla każdego i wyniesie 1250,88 zł brutto, czyli w większości przypadków 1022,30 zł „na rękę” - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim - Trzynastki dotrą do uprawnionych w standardowym terminie płatności świadczenia za kwiecień. Nie dostaną jej osoby, które na 31 marca będą mieć zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Natomiast tzw. czternastkę w listopadzie otrzymają osoby, które będą mieć prawo do świadczenia długoterminowego (np. emerytury, renty) na 31 października 2021 roku.

- Czternastka co do zasady wyniesie 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli podstawowa emerytura wynosi 3000 zł, to czternastka będzie pomniejszona o 100 zł (czyli wyniesie 1150,88 zł brutto) - tłumaczy Małgorzata Korba.

ZUS wypłaci świadczenia z urzędu, czyli, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków. Z obu tych świadczeń potrąca się na ogólnych zasadach zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Nie podlegają one egzekucjom, więc nie może ich zająć komornik. 

Czternastą emeryturę dostanie ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.