Reklama

Reklama

ZUS podsumowował dane o zwolnieniach lekarskich w 2020 roku

Opublikowano: ndz, 16 maj 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps/ZUS przy ul. Zana w Lublinie

 ZUS podsumowował dane o zwolnieniach lekarskich w 2020 roku  - Zdjęcie główne

ZUS podsumowował dane o zwolnieniach lekarskich w 2020 roku | foto Screen - Google Maps/ZUS przy ul. Zana w Lublinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za ubiegły rok wynika, że COVID-19 nie był najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich. Natomiast liczba wszystkich wystawionych zaświadczeń lekarskich nie odbiegała od statystyk z poprzedniego roku.

Reklama

W 2020 roku lekarze wypisali 22,2 mln zwolnień, nie wliczając w to zaświadczeń na opiekę nad członkami rodziny. To liczba niemal identyczna jak w 2019 roku. Najwięcej zaświadczeń przypadało na marzec i październik.

- Chorowaliśmy za to trochę dłużej, bo liczba dni absencji w pracy sięgnęła 286,1 mln (o 4,4 proc. więcej niż w 2019 roku). W samym województwie lubelskim lekarze wystawili ponad 1 milion zwolnień - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Najdłuższą absencję chorobową osób ubezpieczonych w ZUS spowodowały schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem (44,9 mln dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (41,3 mln dni), choroby układu oddechowego (35 mln dni), urazy i zatrucia (30,1 mln dni), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (27,7 mln dni). Najdłużej na zwolnieniach przebywali ubezpieczeni w wieku od 30 do 39 lat.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS będzie chciał informacji na temat zawodu ubezpieczonych

Z danych ZUS wynika też, że od marca do grudnia 2020 r. lekarze wystawili ponad 642 tys. zwolnień z tytułu COVID-19 na łączną liczbę ponad 5 mln dni. W województwie lubelskim liczba zwolnień z powodu koronawirusa sięgnęła prawie 31 tys. Najwięcej covidowych zaświadczeń lekarskich przypadło na październik i listopad.

- Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby, które uzyskały pozytywny wynik na obecność wirusa korzystały ze zwolnienia lekarskiego. Część z nich przechodziła chorobę łagodnie lub bezobjawowo i mogła świadczyć pracę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Była też grupa zakażonych, którzy nie pracowali i nie korzystali ze zwolnień lekarskich, bo do wypłaty zasiłku chorobowego wystarczyła im izolacja potwierdzona przez sanepid.

Najwięcej zwolnień lekarskich w związku z koromawirusem, lekarze wystawili w województwach: śląskim, małopolskim  i mazowieckim. Najdłuższą absencję w pracy choroba wywołała u ubezpieczonych powyżej 40 roku życia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.