Reklama

Reklama

ZUS będzie chciał informacji na temat zawodu ubezpieczonych

Opublikowano: 14 maja 2021 06:44
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS będzie chciał informacji na temat zawodu ubezpieczonych - Zdjęcie główne

Ilustracyjne zgłoszenie ZUS | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Płatnicy składek będą musieli zgłaszać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jaki zawód wykonują osoby u nich ubezpieczone Zmiana wejdzie w życie 16 maja.

Reklama

- Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach. Dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zapotrzebowanie na takie informacje zgłaszają coraz częściej ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie.

Do zgłoszenia do ubezpieczeń służy formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. 16 maja w tych dokumentach pojawi się dodatkowe pole, w którym płatnik będzie podawał informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. Wymóg dotyczy osób, które płatnik zgłasza w ZUS 16 maja lub później. Wpisywany do zgłoszenia kod zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją określoną w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ZUS znowu przedłużony

- W programach Płatnik i ePłatnik, służących do rozliczeń, odpowiedni kod będzie można wybrać z podpowiadanej listy. Obowiązek podawania zawodu ubezpieczonego wynika ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.