Reklama

Reklama

Wystawa "Ukraiński Majdan 2013-2014. Rewolucja Godności” w Lublinie

Opublikowano: 25 lutego 2021 07:45
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Tomasz Bielecki

Wystawa "Ukraiński Majdan 2013-2014. Rewolucja Godności” w Lublinie | foto Tomasz Bielecki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin można oglądać wystawę zdjęć "Ukraiński Majdan 2013-2014. Rewolucja Godności”. Autorem jest Tomasz Bielecki - ówczesny pracownik Ambasady RP w Kijowie.

Reklama

Centralny plac Kijowa w najnowszej, trzydziestoletniej historii państwa ukraińskiego, był wielokrotnie miejscem gdzie obywatele walczyli o demokrację, prawa obywatelskie i wolność. Na przełomie 2013 i 2014 roku w Kijowie zaczęła się Rewolucja Godności. Wydarzenia te były nazywane też Euromajdanem. Były to manifestacje i protesty przeciwko ówczesnemu prezydentowi Ukrainy - Wiktorowi Janukowyczowi ze względu na niepodpisanie przez niego umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Brutalna próba stłumienia protestów w 2013 roku przez jednostki specjalne wywołała falę oburzenia i doprowadziła do umasowienia ruchu i protestów. Próba stłumienia protestów przez Janukowycza i prorosyjską Partię Regionów w 2014 roku kosztowała życie i zdrowie kilkuset protestujących.
 
Tym wydarzeniom na Majdanie poświęcona jest wystawa fotografii "Ukraiński Majdan 2013-2014. Rewolucja Godności”. Autorem zdjęć jest lublinianin, Tomasz Bielecki, ówczesny pracownik Ambasady RP w Kijowie.
 
- W naszej pamięci pozostaną obrazy dramatycznej walki ukraińskiego narodu o zachowanie perspektywy europejskiej dla Ukrainy, wolności i godności obywateli. W tamte dni mieszkańcy Lublina na wiele sposobów okazywali solidarność protestującym. Organizowano wiece poparcia, koncerty polskich i ukraińskich artystów, debaty, zbiórki leków czy odzieży. Dzisiaj chcemy przypomnieć tragiczne wydarzenia z Kijowa w siódmą rocznicę MajdanuZapraszam do obejrzenia wystawy prezentującej fotografie naocznego świadka tamtych wydarzeń. Niech stanie się źródłem refleksji nad determinacją protestujących domagających się utrzymania proeuropejskich dążeń Ukrainy - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Trójjęzyczna wystawa to symbol pamięci o ofiarach Euromajdanu i wyraz solidarności ze społeczeństwem ukraińskim w walce o samostanowienie we własnym kraju. Wystawy zdjęć Tomasza Bieleckiego z Majdanu miały miejsce w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.
 
Zdjęcia dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.