reklama
reklama

Wycinka w lubelskich lasach. Radni zdecydują co dalej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Wycinka w lubelskich lasach. Radni zdecydują co dalej - Zdjęcie główne

Wycinka w lubelskich lasach. Radni zdecydują co dalej | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Rada Miasta Lublin będzie głosować nad uchwałą intencyjną w sprawie wyrażenia woli podjęcia działań dotyczących ochrony przyrody na terenie lasów Stary Gaj i Dąbrowa. Wiąże się to z niedawną zapowiedzią wycinki w lasach.
reklama

Powstanie zespół przyrodniczo-krajobrazowy?

W trakcie najbliższej (28 stycznia) sesji będzie podjęta uchwała "w sprawie wyrażenia woli podjęcia działań mających na celu ochronę przyrody na terenie Lasu Stary Gaj oraz Lasu Dąbrowa" zaproponowana przez Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina. Ma to związek z zapowiedzią wycinki, czemu sprzeciwiają się aktywiści m.in. z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, którzy przekonują, że są to miejsca rekreacji mieszkańców miasta i mają wpływ na stan jakości powietrza. Dlatego powstała petycja w obronie lasów, w której można przeczytać że "Według wypowiedzi pani Anny Sternik, p.o. rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, cytowanej w Dzienniku Wschodnim, w 2021 roku zaplanowano cięcia na powierzchni 50 hektarów drzewostanów, tj. 11% powierzchni lasu Stary Gaj.". Dodatkowo, w niedzielę (24 stycznia) zorganizowano akcję "Spacer po Starym Gaju - STOP wycince drzew!".

- W interesie mieszkańców leży zachowanie drzewostanu Lasu Stary Gaj. Jest to miejsce rekreacji i wypoczynku dla osób zamieszkujących dzielnice Czuby Południowe, Węglin Południowy, Wrotków i Zemborzyce, jak również innych części miasta. Ponadto, należy zauważyć, że w dobie zmian klimatycznych, forma ochrony nadana Lasowi Stary Gaj w 2000 roku, czyli wynikający z ustawy o lasach status lasu ochronnego, jest obecnie niewystarczająca - czytamy w projekcie uchwały. 

Prezydent zwrócił się z pismami do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z prośbą o przedłożenie szczegółowych informacji dotyczących występowania na terenach lasów Dąbrowa i Stary Gaj gatunków flory i fauny, które ze względu na swoje istotne wartości przyrodnicze mogłyby uzasadniać objęcie tych terenów formą ochrony przyrody oraz z propozycją podjęcia rozmów zmierzających do ustanowienia na tym terenie formy ochrony przyrody przewidzianej w ustawie o ochronie przyrody. Ze wstępnej oceny Miasta Lublin najbardziej odpowiednią formą ochrony jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie, którego nie obowiązuje zakaz np. wyprowadzania psów i spacerowania poza wyznaczonymi szlakami.

- Otrzymane informacje pozwoliłyby na kompleksowe ujęcie w przyszłym projekcie uchwały ochrony gatunkowej wszystkich fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujących na ochronę, a także ustanowienie adekwatnych zakazów właściwych dla danego obiektu, obszaru lub jego części, wybrane spośród zakazów wymienionych w art. 45 przywołanej ustawy o ochronie przyrody - czytamy dalej w projekcie uchwały. 

Uchwała ma charakter intencyjny i ma pomóc w przyszłych rozmowach i działaniach na temat lasów. 

Wycinka będzie, ale tylko na ok. 0,8 ha
 
Z kolei Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wydała 21 stycznia oświadczenie na temat zasadności i sposobu planowanych cięć. W związku z informacją, że planuje się wycinkę na ok. 50 ha lasów RGLP zaznaczyła, że Nadleśnictwo Świdnik (bezpośrednio zarządzająca tym terenem jednostka) nigdy nie prowadziło ani nie planowało cięć rębnych na powierzchni 50 ha na terenie Starego Gaju, a Stary Gaj uzyskał status lasów ochronnych na wniosek Nadleśnictwa Świdnik. Pojawiła się też wiadomość o przeszłych i przyszłych pracach. 
 
-  W 2020 r. w lesie tym były one (cięcia rębne - przyp.red.) wykonane jedynie w dwóch miejscach na łącznym obszarze 0,84 ha, co stanowi ok 0,2% (2 promile!) powierzchni całego kompleksu. W tym roku podobne prace obejmą swoim zasięgiem powierzchnię jedynie 0,81 ha (3 niewielkie miejsca), na której oczywiście – co trzeba podkreślić – zostaną wykonane bezpośrednio po cięciach nowe nasadzenia. Na łącznej powierzchni ok. 50 ha przewidziano natomiast wykonanie trzebieży, czyli zabiegów pielęgnacyjnych, które różnią się zasadniczo od cięć rębnych – celem i sposobem wykonania. W ramach trzebieży usuwane są tylko wybrane, pojedyncze drzewa po to, by te najdorodniejsze i odpowiednie dla danego siedliska mogły mieć jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu - czytamy w oświadczeniu.
 
Leśnicy odnieśli się też do petycji i podkreslili, że jej autorzy apelują o całkowite wstrzymanie lub ograniczenie prac przewidzianych do wykonania na obszarze Starego Gaju. - Rezygnacja z działań gospodarczych, w tym wspomnianych cięć pielęgnacyjnych, przyczyniłaby się do zmniejszenia odporności drzewostanu na czynniki abiotyczne oraz pogorszyłaby stan sanitarny lasu, co w dłuższej perspektywie skutkowałoby utratą trwałości lasu - piszą leśnicy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama