reklama
reklama

Województwo lubelskie: Będzie łatwiej o świadczenia po pracy w dwóch krajach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Będzie łatwiej o świadczenia po pracy w dwóch krajach - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: Polska ma umowy o zabezpieczaniu społecznym z Turcją i Izraelem | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Od niedawna obowiązują dwie umowy o zabezpieczeniu społecznym. Jedna między Polską a Turcją, a druga między Polską a Izraelem. To rozwiązanie dla osób, które pracowały w tych krajach, ale nie wypracowały świadczeń.
reklama

Dzięki umowie o zabezpieczeniu społecznym można sumować okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce i w Turcji, żeby ustalić i obliczyć wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. To rozwiązanie dla osób, które były aktywne zawodowo w tych dwóch państwach, jednak w żadnym z nich nie wypracowały stażu, który by pozwalał na przyznanie świadczenia tureckiego lub polskiego. Sumowanie okresów ubezpieczenia może rozwiązać problem.

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych umowę stosuje się przede wszystkim do: emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, jednorazowych odszkodowań oraz rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłków pogrzebowych, a także świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim - Umowa pozwala również transferować świadczenia emerytalne i rentowe za granicę. To znaczy na przykład, że polski emeryt, który mieszka aktualnie w Turcji, może bez przeszkód pobierać świadczenie z ZUS na turecki rachunek bankowy. Analogiczne zasady obowiązują w przypadku świadczeń tureckich, które można pobierać w Polsce.

Na porozumieniu mają zyskać również przedsiębiorcy z obu krajów, bo reguluje ono kwestie delegowania pracowników. Pozwala na wysyłanie ich z terytorium jednego państwa do pracy w drugim – przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne tylko w państwie delegującym.

Podobną umowę o zabezpieczeniu społecznym Polska zawarła z Izraelem i obowiązuje ona od 1 maja. Obejmuj m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, jednorazowe odszkodowania i renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki pogrzebowe i świadczenia macierzyńskie. W przypadku Izraela umowa nie ma zastosowania do świadczeń chorobowych.

- Porozumienie zapewnia ubezpieczonym z Polski i Izraela sumowanie okresów ubezpieczeniowych przy ustalaniu prawa do świadczeń i ich wysokości. Umożliwia transfer polskich świadczeń do osób mieszkających w Izraelu oraz izraelskich świadczeń do uprawnionych, którzy mieszkają teraz w Polsce. Reguluje również zasady delegowania pracowników i eliminuje podwójne opłacanie składek w przypadku pracy w obu państwach - dodaje Małgorzata Korba.

W ZUS sprawami polsko-tureckimi zajmuje się I Oddział ZUS w Łodzi. Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Turcją i Polską a Izraelem dołączyły do ul. Tomasza Zana 36, 38C tel. 81 535 76 06 www.zus.pl 20-601 Lublin tel. 502 007 776 rzecz.lublin@zus.pl dwunastu obowiązujących już wcześniej porozumień z krajami spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne przepisy dotyczą: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, USA, Kanady, Quebeku, Korei Południowej, Australii, Ukrainy, Mongolii oraz Mołdawii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama