Reklama

Reklama

Wiecej osób pojeździ lubelską komunikacją za darmo? Chodzi o opiekunów niepełnosprawnych

Opublikowano: 15 stycznia 2021 17:15
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Miasto Lublin

Wiecej osób pojeździ lubelską komunikacją za darmo? Chodzi o opiekunów niepełnosprawnych  - Zdjęcie główne

Wiecej osób pojeździ lubelską komunikacją za darmo? Chodzi o opiekunów niepełnosprawnych | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Urząd Miasta pracuje nad zmianami w kwestii bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską. Do darmowych przejazdów mają być uprawnieni rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami powyżej 26. roku życia.

Reklama

Ratusz pracuje nad zmianami

Miasto pracuje nad rozszerzeniem listy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Opracowywane rozwiązanie ma umożliwić skorzystanie z takich przejazdów rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami powyżej 26. roku życia. Uprawnienie kierowane jest do opiekunów osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności uczęszczających do dziennych placówek terapeutycznych. Planowane zmiany są odpowiedzią na prośbę rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnościami, którzy jakiś czas temu złożyli petycje w tej sprawie. 

Władze Lublina zaznaczają, że umożliwienie kolejnej grupie rodziców i opiekunów nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, w czasie towarzyszenia ich dorosłym, ale niesamodzielnym z powodu niepełnosprawności dzieciom, wpisuje się w realizowane przez miasto działania służące zwiększaniu dostępności do specjalistycznych usług, w tym terapeutycznych, dla osób z niepełnoprawnościami.

- Systematyczny udział w zajęciach terapeutycznych ma znaczący wpływ na aktywności tych osób we wszystkich obszarach życia. Jednak wydatki związane z niezbędną opieką są dużym obciążeniem budżetów, stąd proponowane rozwiązanie będzie także istotnym elementem w zakresie wsparcia materialnego rodzin osób z niepełnosprawnościami - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Teraz z darmowych przejazdów korzystają opiekunowie osób z niepełnosprawnościami ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyłącznie w czasie przejazdu z osobą niepełnosprawną oraz opiekunowie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, do ukończenia 26. roku życia. Uprawnienie obowiązuje na trasie z miejsca zamieszkania niepełnosprawnego do placówki oświatowej, ośrodka terapii, ośrodka rehabilitacji, ośrodka wsparcia oraz warsztatu terapii zajęciowej, w drodze do i z powrotem.

Obecnie uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w mieście

1. Dzieci i młodzieży ze stwierdzoną niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 16 roku życia;

2. Dzieci i młodzieży będącej osobami niepełnosprawnymi od 16 do ukończenia 26. roku życia o znacznym, umiarkowanym, lekkim stopniu niepełnosprawności z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (I, II, III grupa inwalidzka) przy przejazdach z miejsca zamieszkania do placówki oświatowej, ośrodka terapii, ośrodka rehabilitacji, ośrodka wsparcia oraz warsztatu terapii zajęciowej i z powrotem;

2. Osoby towarzyszące niepełnosprawnym wymienionym w pkt. 1 i 2 (z wykluczeniem osób z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności, częściowej niezdolności do pracy, III grupa inwalidzka), którym prawo to przysługuje również bez towarzystwa osób wymienionych w punkcie 1 i 2 (tj. po odwiezieniu podopiecznego lub w drodze po niego) wyłącznie na trasie: miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej – placówka oświatowa, ośrodek terapii, ośrodek rehabilitacji, ośrodek wsparcia oraz warsztat terapii zajęciowej;

3. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności czyli całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) wraz z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe;

4. Osoby słabowidzące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (dawna II grupa inwalidzka);

5. Osoby, które ukończyły 65 rok życia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.