reklama
reklama

Węzeł przesiadkowy przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Budowa rozpoczęta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Rozpoczęła się budowa węzła przesiadkowego przy al. Kraśnickiej, który będzie gotowy we wrześniu 2021 roku, a jego koszt to blisko 9 mln zł. Powstaną m.in. parkingi, nowe ulice i przystanki.
reklama

Startują prace przy al. Kraśnickiej

W Lublinie rusza budowa węzła przesiadkowego, który integruje różne środki transportu. Będzie on gotowy we wrześniu przyszłego roku. Zostanie on wybudowany przy al. Kraśnickiej - po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi pomiędzy ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II. 

- Przystępujemy do realizacji w terenie kolejnego elementu projektu unijnego, ważnego z punktu widzenia Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Węzeł przesiadkowy przy al. Kraśnickiej powstaje przy współudziale funduszy europejskich. To jedna z siedmiu planowanych lokalizacji na terenie miasta. Węzły przesiadkowe zintegrują transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to również nowoczesne, funkcjonalne obiekty przeznaczone do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Parkingi, nowe ulice i przystanki

Wykonawca, czyli spółka Strabag zacznie budowę po skończeniu prac przygotowawczo-porządkujących. W ramach robót budowlanych przewidziano prace związane z uzbrojeniem terenu w sieci: elektryczną, oświetleniową, teletechniczną, gazową i kanalizację deszczową. Pierwszy etap prac nie przewiduje wystąpienia większych utrudnień w ruchu, w rejonie budowy. Potem zaplanowany jest remont nawierzchni jezdni al. Kraśnickiej i budowa chodników, dwóch przystanków komunikacji miejskiej oraz pętli dla autobusów. Oprócz tego, prace obejmują przebudowę 300-metrowego odcinka al. Kraśnickiej i budowę ul. Wróbla i Kaczej.

Na pętli o powierzchni około 3,4 tys. mkw. zaprojektowano 10 stanowisk postojowych dla autobusów - 4 dla pojazdów o standardowej długości oraz 6 dla przegubowych. Powstanie też parking Park&Ride dla 36 pojazdów, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami i parking Bike&Ride, gdzie do dyspozycji  będzie 10 zadaszonych stojaków rowerowych. Na węźle znajdzie się również infrastruktura do ładowania autobusów elektrycznych, zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców komunikacji miejskiej, wiata z wyświetlaczem dynamicznej informacji pasażerskiej.

Koszt realizacji tej inwestycji to blisko 9 mln zł. 

7 nowych węzłów w całym mieście

Nie jest to jedyny węzeł w Lublinie. W mieście powstanie ich 7. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka cały czas trwają prace drogowe, a ich zakończenie planowane jest na czerwiec 2021 roku. W przypadku dwóch kolejnych węzłów - przy ul. Granitowej i Osmolickiej zostały podpisane umowy z wykonawcami, a rozpoczęcie prac porządkujących teren oraz rozbiórkowych planowane jest jeszcze w tym roku. Do sfinalizowania pozostał przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów, a jego ogłoszenie planowane jest w przyszłym roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama