Reklama

Reklama

W marcu ruszy rekrutacja do lubelskich przedszkoli

Opublikowano: 23 lutego 2021 15:52
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Miasto Lublin

Przedszkole nr 88 w Lublinie, siedziba przy ul. Berylowej 7 | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z początkiem marca zacznie się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Przygotowano ponad 10 tys. miejsc. Rekrutacja jest prowadzona tylko i wyłącznie dla kandydatów mieszkających w Lublinie.

Reklama

Ponad 10 tys. miejsc
 
W poniedziałek (1 marca) zacznie się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Miasto Lublin na zbliżający się rok szkolny przygotowało 10 355 miejsc w placówkach publicznych i przedszkolach niepublicznych funkcjonujących na zasadach placówek publicznych. 
 
- Oferta edukacyjna Miasta Lublin w zakresie edukacji przedszkolnej jest bardzo szeroka. Łącznie obejmuje 68 przedszkoli oraz 36 oddziałów przedszkolnych w 22 szkołach podstawowych. Są wśród nich placówki o charakterze integracyjnym, specjalnym, z oddziałami integracyjnymi  oraz z edukacją prowadzoną w systemie Montessori. We wszystkich miejskich placówkach i tych funkcjonujących na zasadach placówek publicznych przygotowaliśmy na zbliżający się rok szkolny ponad 10,3 tys. miejsc, zaś dodatkowe 5,6 tys. miejsc oferują placówki prowadzone przez podmioty prywatne. Łącznie  w lubelskich przedszkolach zostały przygotowane miejsca dla 16 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty.
 
Podstawowe zasady rekrutacji
 
Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2015 roku) zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Natomiast dzieci sześcioletnie, które je odbyły, mogą rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.
 
Dzieci sześcioletnie (posiadające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego) oraz dzieci pięcioletnie (urodzone w 2016 r., mające prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego), które: dotychczas nie uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – będą miały zorganizowane wychowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, dotychczas uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – mogą kontynuować wychowanie przedszkolne w przedszkolu, do którego obecnie uczęszczają lub być ubiegać się o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
 
Dzieci w wieku 3-6 lat (urodzone w latach: 2015-2018) dotychczas uczęszczające do przedszkoli, prowadzonych przez miasto Lublin mogą kontynuować uczęszczanie do swojego przedszkola.
 
Etapy rekrutacji
 
Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych odbywa się na wniosek rodziców, prowadzona jest dla kandydatów zamieszkałych na terenie miasta i składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę kryteria ustawowe, uwzględniające potrzeby osób mających trudniejszą sytuację rodzinną, zdrowotną, w drugim etapie brane są pod uwagę kryteria gminne, uwzględniające zakres społecznych potrzeb rodziny.
 
Maksymalnie 7 placówek
 
Rodzice mogą wybrać maksymalnie 7 placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszeń. Powyższy tryb rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022 nie dotyczy rodziców dzieci obecnie uczęszczających do placówek prowadzonych przez Miasto Lublin. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych złożyli na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej i na tej podstawie kontynuują wychowanie przedszkolne w danej placówce.
 
Tryb rekrutacji
 
Aby uczestniczyć w rekrutacji dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy, w terminie rekrutacji, tj. od 1 marca  do 12 marca wejść na stronę Lubelskiego Portalu Oświatowego: edu.lublin.eu, w lewym panelu wejść w zakładkę: aplikacje dla rodziców/ kandydatów, kliknąć w zakładkę elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. Widoczny będzie tam panel programu rekrutacyjnego. Proces wprowadzania wniosku należy rozpocząć klikając w zakładkę "zgłoś kandydaturę”. Następnie, postępując zgodnie ze wskazówkami podanymi w programie należy uzupełnić wniosek o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, wraz z załącznikami.
 
Taki tryb rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022 nie dotyczy rodziców dzieci obecnie uczęszczających do placówek prowadzonych przez Miasto. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych złożyli na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej i na tej podstawie kontynuują wychowanie przedszkolne w danej placówce.
 
Rekrutacja tylko dla lublinian
 
Rekrutacja prowadzona jest wyłącznie dla kandydatów zamieszkałych na terenie Miasta Lublin, dlatego dzieci niezamieszkałe na terenie gminy nie będą mogły wziąć udziału w rekrutacji. W przypadku posiadania przez przedszkole/ oddział przedszkolny w szkole podstawowej wolnych miejsc, po zakończonej rekrutacji, o przyjęciu dziecka w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor jednostki. Przydział dzieci do właściwych oddziałów nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Za organizację oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) odpowiada dyrektor jednostki i uzależniona jest ona od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i przyjętych w rekrutacji.
 
Przedszkola w Lublinie
 
Oferta edukacyjna Miasta Lublin obejmuje: 1 zespół przedszkolny, 3 przedszkola w zespołach szkół, 1 przedszkole w zespole szkolno-przedszkolnym oraz 62 przedszkola publiczne, które dysponują 9300 miejscami i 36 oddziałów przedszkolnych w 22 szkołach podstawowych, zapewniających ok. 900 miejsc dla dzieci 5 i 6-letnich. Działają również dwa przedszkola publiczne prowadzone przez osoby prawne i fizyczne, dysponujące 260 miejscami dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz pięć przedszkoli niepublicznych. Placówki te prowadzić będą rekrutację na takich samych zasadach jak przedszkola publiczne.
 
Terminy rekrutacji
 
od 1 marca od godz. 8.00 do 12 marca do godz. 15.00 – składanie wniosku wraz z załącznikami,
 
12 kwietnia godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
 
od 12 kwietnia od godz. 12.00 do 16 kwietnia do godz. 15.00 – potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia,
 
19 kwietnia godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Szczegółowe terminy związane z odwołaniami dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.