Reklama

Reklama

W Lublinie będą leczyć Alkoholowy Zespół Płodowy

Opublikowano: 1 kwietnia 2021 06:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z początkiem kwietnia działalność zacznie Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD, która ma pomagać dzieciom rodzącym się z Alkoholowym Zespołem Płodowym. To pierwsza tego typu placówka w regionie oferująca bezpłatną pomoc dzieciom dotkniętym takim zaburzeniami.

Reklama

W siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy ul. Diamentowej 2 w Lublinie swoją działalność rozpocznie od kwietnia Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD. FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zespół chorobowy, którego podstawą jest zaburzenie pracy mózgu, będące wynikiem ekspozycji płodu na alkohol. Według statystyk więcej dzieci rodzi się z Zespołem FAS niż np. Zespołem Downa. Oprócz FAS wyróżniamy również Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwoju tzw. FASD (ang. Fetal Alkohol Spectrum Disorders). To pojęcie szersze, obejmujące swym zakresem wszystkie skutki spożywania alkoholu przez matkę w ciąży.

Jednym z założeń, przyjętej w grudniu 2020 roku przez Sejmik Województwa Lubelskiego, Strategii Polityki Społecznej Województwa Lubelskiego było utworzenie Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD w ramach poprawy funkcjonowania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych poprzez zwiększenie dostępności różnych form wsparcia.

- Zależy nam, aby na bieżąco reagować na problemy społeczne mieszkańców naszego regionu. Powstanie takiego miejsca to szansa nie tylko na szybszą, ale przede wszystkim bezpłatną pomoc dla potrzebujących dzieci oraz wsparcie dla ich rodzin - tłumaczy Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

Dotychczas mieszkańcy Lubelszczyzny mogli korzystać z bezpłatnego Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, w którym trzeba długo czekać na diagnozę, lub z punktów komercyjnych, gdzie koszt diagnozy waha się w granicach 700-1000 zł.

W Punkcie przy ul. Diamentowej prowadzone będą: kompleksowe diagnozy w zakresie FAS/FASD; konsultacje i prace z indywidualnym dzieckiem z Zespołem FAS/FASD, w tym instruktaż rodziców/opiekunów w zakresie pracy z podopiecznym w domu; indywidualne spotkania psychoedukacyjne rodziców/opiekunów i umożliwienie im udziału w grupach wsparcia.

Punkt w całości będzie finansowany przez samorząd Województwa Lubelskiego. Zaplanowany na ten rok budżet w wysokości 400 tys. zł ma pozwolić na zatrudnienie specjalistów do prowadzenia diagnoz dla ok. 30 dzieci w miesiącu oraz 30 godzin terapii miesięcznie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.