Reklama

Reklama

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego kupił 3 samochody elektryczne

Opublikowano: wt, 29 gru 2020 15:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego kupił trzy samochody elektryczne na łączną kwotę ponad 509 tys. zł. - Samochody elektryczne to przyszłość. Ich użytkowanie w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń - mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Reklama

We wtorek (29 grudnia) na Placu Teatralnym zaprezentowano trzy elektryczne auta marki KIA e-Niro, które zasiliły flotę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Koszt zakupu aut to ponad 509 tys. zł, z czego 200 tys. zł pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a reszta pochodzi z budżetu województwa. 

- Samochody elektryczne to przyszłość. Ich użytkowanie w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Z jednej strony staramy się iść z duchem czasu, a z drugiej wdrażamy zapisy ustawy o elektromobilności - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

Zakup elektrycznych samochodów przez urząd związany jest z realizacją zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z art. 68 ust. 2: „Jednostka samorządu terytorialnego, o której mowa w art. 35 ust. 1, zapewnia, aby udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów, od dnia 1 stycznia 2022 r., wynosił co najmniej 10%”.

Poza trzema nowymi autami, w urzędowej flocie jest 29 pojazdów. Urząd ma też trzy dwustanowiskowe ładowarki samochodowe wyposażone w uniwersalne wtyczki typu 2 o mocy 2x22 kW każda, które zostały zainstalowane: na parkingu podziemnym przy ul. Grottgera 4, na parkingu wewnętrznym przy ul. Bursaki 17 i na parkingu zewnętrznym przy ul. Warszawskiej 14 w Białej Podlaskiej. Koszt zakupu i montażu ładowarek wyniósł ponad 66,4 tys. zł i został sfinansowany w całości przez WFOŚiGW w Lublinie. Urządzenia są przeznaczone do użytku wewnętrznego, ale w każdej chwili mogą zostać włączone do ogólnodostępnej sieci ładowarek, do której będą mieli dostęp wszyscy zainteresowani. Wymagać to będzie podpisania odpowiedniej umowy z operatorem krajowym sieci ładowarek samochodowych i odpowiednich odbiorów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.