reklama
reklama

Umowa na Dworzec Metropolitalny w Lublinie podpisana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto Lublin i spółka Budimex podpisały umowę na budowę nowoczesnego Dworca Metropolitalnego, który ma powstać w 2022 roku. Dworzec zintegruje transport kolejowy, autobusowy, busowy i miejski w jednej części Lublina.
reklama

W piątek (18 grudnia) Miasto Lublin i spółka Budimex podpisały umowę na budowę Dworca Metropolitalnego, który powstanie między ul. Młyńską, Gazową i Dworcową. Dworzec zintegruje transport kolejowy, autobusowy, busowy i miejski w jednej części miasta, bo obecny dworzec głowny PKS znajduje się obok Zamku Lubelskiego, a główny dworzec kolejowy przy pl. Dworcowym. W ramach inwestycji, wokół obiektu, powstanie również upełnie nowy układ drogowy. Wartość kontraktu budowlanego to ponad 231 mln zł. Ponad 173 mln zł stanowią środki unijne.
 
Według władz miasta podpisanie umowy na budowę, to ważny moment, z punktu widzenia prowadzonej przez Miasto konsekwentnej polityki transportowej, bo po wielu latach starań Lublin będzie miał dworzec na miarę wyzwań XXI wieku: energooszczędny, wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii. 
 
- Zbudujemy w pełni funkcjonalny węzeł, integrujący transport wewnętrzny Lublina z transportem regionalnym i dalekobieżnym. To kluczowa inwestycja nie tylko z punktu widzenia Miasta, ale także całego regionu. Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie wizytówką Lublina oraz przykładem nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych dla innych polskich i europejskich miast. Już w 2022 roku skorzystamy z zupełnie nowej przestrzeni, na którą Lublin czeka od dawna - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
 
Z kolei wykonawca podkreśla, że budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego stanowi dla Budimex, który w Lublinie jest aktywnie obecny od ponad 15 lat, kolejne wyzwanie organizacyjne i techniczne.
 
- Roboty będą wykonywane jednocześnie na rozległym terenie, a sam budynek dworca, w trudnych warunkach gruntowo – wodnych, co wymaga od nas szczególnie sprawnej organizacji i koordynacji robót specjalistycznych oraz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Budynek dworca, a zwłaszcza to, co stanowi o jego oryginalności i nowoczesnym wyglądzie, czyli „słupy - drzewa” wymagają niezwykłej staranności i precyzji w wykonaniu, aby w pełni osiągnąć efekt zamierzony przez architekta -  mówi Marek Gromaszek, dyrektor ds. handlowych Budimex S.A.
 
Gromaszek zaznacza, że spółka jest gotowa do rozpoczęcia inwestycji od strony inżynierskiej i organziacyjnej, tak żeby zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców związane z prowadzonymi robotami. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama