reklama
reklama

Transport na szczepienia przeciwko COVID-19 w Lublinie. Około 90 osób zainteresowanych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Transport na szczepienia przeciwko COVID-19 w Lublinie. Około 90 osób zainteresowanych - Zdjęcie główne

Transport na szczepienia przeciwko COVID-19 w Lublinie. Około 90 osób zainteresowanych | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Około 90 osób zgłosiło, że potrzebuje transportu do jednego z 62 punktów, gdzie można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Urząd Miasta oferują taką usługę m.in. niepełnosprawnym.
reklama

Ok. 90 potrzebuje transportu na szczepienie

Urząd Miasta przypomina, że mieszkańcy Lublina mający trudność w samodzielnym dotarciu do punków szczepień przeciwko koronawirusowi mogą korzystać z bezpłatnego transportu oferowanego przez Miasto Lublin. Do tej pory chęć skorzystania z tej formy wsparcia zgłosiło ok. 90 osób. Władze miasta podkreślają jednocześnie, że w sytuacjach, kiedy stan zdrowia mieszkańca nie pozwala opuszczać mu domu, tego rodzaju informacja powinna być zasygnalizowana przy rejestracji. Wtedy szczepienie będzie wykonane w miejscu zamieszkania danej osoby przez mobilny punkt szczepień zabezpieczany przez NFZ.

- Z kolei osoby, które z różnych względów obawiają się samodzielnego podróżowania, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu lub utrudniony kontakt z otoczeniem powinny korzystać z przewozu do punktu szczepień razem z opiekunem. Może to być członek rodziny, inna bliska osoba lub osoba profesjonalnie świadcząca usługi opiekuńcze. W przypadku, gdy mieszkaniec podczas zgłaszania potrzeby transportu sygnalizuje konieczność towarzyszenia opiekuna, a takiej osoby nie ma w swoim otoczeniu, to Miasto zapewnia właściwą opiekę, tak aby każdy mógł dojechać do punktu szczepień bez jakichkolwiek obaw i bezpiecznie wrócić do domu - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto Lublin, mogą skorzystać: osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, osoby posiadające I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami i osoby powyżej 70 roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

Gdzie i jak się zgłosić?

Mieszkańcy Lublina mający trudność z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień mogą kontaktować się z miejskim koordynatorem ds. transportu pod nr tel. 785 589 941 w godz. 7.30-15.30 oraz zgłaszać potrzebę przewozu na miejską infolinię: 81 466 34 34 wew. 4 czynną w dni powszednie w godzinach od 7.30 do 15.30. Dotyczy to osób rejestrujących się na szczepienie przez infolinię 989, elektronicznie lub za pośrednictwem smsów. W przypadku, gdy rejestracja odbywa się w punkcie szczepień, konieczność zabezpieczenia dowozu należy zgłaszać w punkcie, gdzie będzie realizowane szczepienie. O potrzebie zapewnienia transportu należy poinformować na co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem szczepienia. Potwierdzenie realizacji transportu przez Miasto  przekazywane jest zwrotnie do mieszkańca w formie telefonicznej wraz z podaniem terminu, godziny i miejsca podstawienia samochodu oraz numeru kontaktowego, pod którym można zgłaszać odwołanie przewozu.

Dla bezpieczeństwa przewożonych mieszkańców transport będzie odbywał się w pełnym reżimie sanitarnym, po uprzednim zmierzeniu temperatury osób przewożonych. Przed wejściem do pojazdu osoba korzystająca z usługi bedzie poproszona o podpisanie oświadczenia o braku możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub legitymowaniu się orzeczeniem o kodzie R lub N, bądź odpowiednio I grupą inwalidzką. Nieodpłatne przewozy będą obejmowały trasę dom – punkt szczepień – dom i będą realizowane zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami oraz możliwościami przewozowymi Miasta.

Rejestracja na szczepienia

Mieszkańcy Lublina mogą rejestrować się na na szczepienie na zasadach wskazanych w Narodowym Programie Szczepieńwedług harmonogramuod 15 stycznia – osoby, które skończyły 80 lat, od 22 stycznia – osoby, które skończyły 70 lat – szczepienia dla tej grupy osób rozpoczęły się 25 stycznia. Pozostałe osoby, czyli poniżej 70 roku życia, mogą dokonywać zgłoszenia na szczepienie, natomiast termin ich szczepienia będzie ustalany później.

Rejestracji na szczepienie można dokonać na kilka sposobów. Można zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989 – do tego sposobu rejestracji należy przygotować numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który przesłany zostanie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować siebie, swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia.

Drugim sposobem jest skontkatowanie się z wybranym punktem szczepień – aby zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień należy się z nim skontaktować telefonicznie lub mailowo. Jeżeli w wybranym punkcie szczepień nie ma dogodnego terminu można zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989, a konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania, z dogodnym terminem.

Można również skorzystać z platformy pacjent.gov.pl, czyli rejestracji elektronicznej – system zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów lub miejsc nie będzie akceptowalny, należy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rejestracji, przesłane zostanie powiadomienie SMS o terminie i miejscu szczepienia. Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, należy posiadać Profil Zaufany.

Zarejestrować można się także, wysyłając sms na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie – po wysłaniu sms system kieruję osobę rejestrującą się krok po kroku: najpierw prosi o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje najbliższy termin szczepienia w punkcie położonym blisko miejsca zamieszkania osoby rejestrującej się. Jeśli ten termin nie jest dogodny, można wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymuje się sms przypominający o terminie szczepienia i miejscu wizyty.

Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą sms oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

W rejestracji pomaga MOPR

Seniorzy będący mieszkańcami Lublina i korzystający ze wsparcia pomocy społecznej, mogą skorzystać przy rejestracji na szczepienia z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Pracownicy MOPR służą seniorom (w szczególności z grupy 80+) informacją o możliwości dokonania  zapisów na szczepienie. Informacja do seniorów przekazywana jest telefonicznie, jak również za pośrednictwem osób świadczących usługi opiekuńcze, bądź bezpośrednio przez pracownika MOPR w miejscu zamieszkania seniora (w przypadku osób, które nie korzystają z usług opiekuńczych i nie dysponują telefonem) - wyjaśnia Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama