Reklama

Reklama

Terytorialsi z 2 LBOT przeszli szkolenie strzelców wyborowych

Opublikowano: 1 lutego 2021 13:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W dniach 26-29 stycznia terytorialsi z Dęblina odbyli kurs instruktorsko-metodyczny dla strzelców wyborowych. Dodatkowo, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowuje się do kolejnych wcieleń i szkoleń podstawowych.

Reklama

Terytorialsi z Dęblina służący w szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przeszli kilkudniowy kurs instruktorsko-metodyczny dla strzelców wyborowych. Pierwszego dnia kursu żołnierze poznawali wyposażenie strzelca wyborowego, budowa i eksploatację broni i optyki oraz teorię strzału. Przez kolejne dni, na Strzelnicy Garnizonowej Dęblin i przykoszarowym placu ćwiczeń na Zajezierzu doskonalili umiejętności prowadzenia ognia z etatowej broni oraz taktyki działań strzelców wyborowych, skutecznego maskowania, prowadzenia obserwacji i wykonywania zadań w ramach sekcji w warunkach zimowych.

- Strzelec wyborowy to mistrz w skrytym poruszaniu, prowadzeniu obserwacji i maskowaniu. Jego głównym zadaniem na polu walki jest precyzyjne strzelanie na duże odległości i eliminowanie ważnych celów. Zanim odda skuteczny strzał, musi bezbłędnie ocenić odległość, siłę wiatru, ciśnienie, temperaturę i opad kuli. Nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje, by być strzelcem wyborowym. Służba ta wymaga nie tylko kondycji fizycznej, ale przede wszystkim odporności psychicznej, stąd też w sekcjach strzelcy wyborowi to najlepsi z najlepszych - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT. 

Cały proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku są szkolenia specjalistyczne na takich stanowiskach jak, np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok to czas zgrywania pododdziałów. Po przejściu wszystkich etapów żołnierz osiąga status gotowości bojowej.

Osoby chcące wstąpić do 2 LBOT mogą zgłaszać się do najbliższej, według swojego miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na pandemię rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP lub skorzystanie z pomocy rekruterów 2 LBOT, do których kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

Najbliższe terminy wcieleń i szkoleń podstawowych: 13-28.03.2021, 8-23.05.2021, 26.06.-11.07.2021.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.