reklama
reklama

Teatr ITP z Lublina kończy 20 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Teatr ITP z Lublina kończy 20 lat - Zdjęcie główne

Teatr ITP powstał na Katolickm Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Teatr ITP czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów kończy właśnie 20 lat. Jego dorobek to niemal 40 spektakli i pół tysiąca wystąpień na scenie. Teatr powstał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
reklama

W związku z jubileuszem teatr chce wydać specjalny album upamiętniający drugie dziesięciolecie zespołu, a towarzyszący dotychczasowym okrągłym rocznicom uroczysty koncert, zastąpi w tym roku spotkanie online. Jubileusz, z konieczności w trybie online, świętować będzie w niedzielę (25 kwietnia) od godz. 16.00.

Do wspólnego świętowania byłych i obecnych aktorów, przyjaciół i widzów Teatru ITP zaprasza jego dyrektor ks. dr Mariusz Lach.

- Tym razem zapraszamy przed komputery (FB Teatr ITP), bowiem 25 kwietnia o godz. 16.00 będzie poprowadzone dwugodzinne spotkanie online z wieloma gośćmi teatru. Przy tej okazji trochę powspominamy, ale także zaprezentujemy te dziedziny sztuki, którym poświęcają się na co dzień aktorzy, którzy brali i biorą udział w działaniach ITP - ks. dr Mariusz Lach.

Pierwszy spektakl teatru ITP miał być jednorazową przygodą teatralną grupy przyjaciół, zgromadzonych wokół ks. Lacha, salezjanina, wówczas studenta polonistyki, a obecnie adiunkta w Katedrze Dramatu i Teatru KUL. Był to spektakl ruchu oparty na biblijnej przypowieści o perle, wystawiony podczas KULturaliów 2001.

- 25 kwietnia minie 20 lat odkąd pierwszy raz wyszliśmy na scenę. Studiowałem polonistykę i kilku moich kolegów i koleżanek stwierdziło, że chcemy coś zrobić - mówi ks. Lach. - Później było pierwsze przedstawienie i ono miało zakończyć naszą przygodę, ale nie wiem jak to się stało, że 20 lat minęło, a my ciągle jesteśmy - dodaje.

Ta inicjatywa z 2001 roku zapoczątkowała szereg różnych przedstawień i występów. Teatr ITP w tym czasie wychodził na scenę 533 razy. Przede wszystkim w Lublinie, ale też w wielu innych miejscowościach Polski. Każdego roku zespół wyjeżdża na wakacyjne warsztaty, w trakcie których pracuje nad nowymi spektaklami. Są one tworzone głównie dla młodych widzów, niekoniecznie wielbicieli teatru, a tematyka dotyczy życiowych wyborów i kryteriów, którymi można kierować na co dzień. Scenariusze czerpią przede wszystkim z dwóch źródeł: Biblii oraz dzieł literatury polskiej i światowej. Stąd teatr określany jest jako chrześcijański, choć z nazwy nim nie jest. Do współpracy przy tworzeniu spektakli często zapraszane są osoby zawodowo zajmujące się teatrem bądź muzyką.

- W Teatrze ITP zagrało prawie 300 młodych osób. Było wiele spektakli. Do dziś sprawą dyskusyjną jest ich liczba! Jeżeli nie liczyć wznowień – to razem było 18 autorskich, dużych spektakli muzycznych – musicali; 8 przedstawień tzw. sceny edukacyjnej (spektakle kameralne) i 3 duże widowiska plenerowe. Do tego trzeba dodać wiele występów jednorazowych – jak np. Opłatki uniwersyteckie, Sobótka czy inne aktywności sceniczne - wylicza ksiądz dyrektor.

Teatr uświetnia różne wydarzenia uniwersyteckie, reprezentuje także uczelnię podczas takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki czy Noce Kultury. W 2006 zespół znalazł się wśród nominowanych do nagrody „TOTUS" w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. W 2016 roku natomiast miał znaczący udział w przygotowaniu "Areny Młodych" podczas lubelskich obchodów "Światowych Dni Młodzieży".

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama