Reklama

Reklama

Tarcza antykryzysowa 6.0. Branża kultury może składać już wnioski o dodatkowe "postojowe"

Opublikowano: sob, 16 sty 2021 06:45
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Tarcza antykryzysowa 6.0. Branża kultury może składać już wnioski o dodatkowe "postojowe" - Zdjęcie główne

Tarcza antykryzysowa 6.0. Branża kultury może składać już wnioski o dodatkowe "postojowe" | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Branża kultury może składać wnioski o przyznanie im dodatkowego, jednorazowego świadczenia postojowego. Jest to możliwe dzięki tzw. tarczy antykryzysowej 6.0.

Reklama

Od piątku (15 stycznia) można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o jednorazowe, dodatkowe świadczenie postojowe. Tę moźliwość wprowadziła tzw. tarcza antykryzysowa 6.0., czyli jedna z rządowych form pomocy przedsiębiorcom i pracownikom, którzy np. odnotowali straty finansowe z powodu pandemicznych obostrzeń.

"Postojowe" przysługuje osobom wykonującym umowę - zlecenie lub umowę o dzieło w szeroko rozumianej kulturze. O pieniądze mogą starać się: twórcy, artyści, technicy wspomagający produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych, architekci oraz osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

- Chodzi o osoby, które zawarły umowę cywilnoprawną do 15 grudnia 2020 roku. Warunkiem jest również to, by przychód z umowy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Osoba ubiegająca się o świadczenie nie może też mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

Jednorazowe postojowe w większości przypadków wynosi 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu przed złożeniem wniosku wynosiła mniej niż 1300 zł, to postojowe równa się sumie wynagrodzeń z tych umów.

Wniosek należy przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS i ma on symbol RSP-CD6. - Można go złożyć nawet do trzech miesięcy po zniesieniu stanu epidemii - dodaje Małgorzata Korba. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.