reklama
reklama

System gospodarowania odpadami w Lublinie. Fundacja Wolności ma pomysł jak obniżyć opłaty dla mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

System gospodarowania odpadami w Lublinie. Fundacja Wolności ma pomysł jak obniżyć opłaty dla mieszkańców - Zdjęcie główne

System gospodarowania odpadami w Lublinie. Fundacja Wolności ma pomysł jak obniżyć opłaty dla mieszkańców | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Fundacja Wolności złożyła wniosek do prezydenta Lublina, aby poprawić system gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście. Aktywiści wskazali sposób, żeby mieszkańcy ponosii mniejsze koszty za odbiór odpadów.
reklama

Nowa metoda naliczania opłat

Miasto Lublin przygotowało uchwałę w sprawie wyboru nowej metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmiana metody naliczenia opłaty jest spowodowana aktualną interpretacją przepisów prawnych. O tym czy metoda wejdzie w życie, zdecyduje Rada Miasta Lublin na sesji, którą zaplanowano na najbliższy czwartek (29 kwietnia).  Jeśli radni przyjmą uchwałę, nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą obowiązywały od 1 lipca.

Zgodnie z projektem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty zaproponowano  stawki opłat według metody od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną będzie to 24,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów i 49,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej będzie to: 28,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów oraz 57,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona, gdy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów

Fundacja Wolności chce uszczelnienia systemu

Fundacja Wolności złożyła wniosek do prezydenta Miasta Lublin, celem "uszczelnienia" systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
 
- W Lublinie wg danych GUS mieszka ok. 340 tys. osób. Zameldowanych na pobyt stały jest ok. 318 tys. osób. Tymczasem w wyliczeniach do uzasadnienia projektu uchwały o stawkach opłat przyjęto liczbę 280 tys. mieszkańców - informuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.
 
Jednocześnie mieszkańcy Lublina produkują coraz więcej śmieci (w 2019 roku był wzrost o 2,6 Mg, tj. ok. 2,7%). 
 
Według danych, jakie aktywiści dostali w urzędzie miasta, właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych w deklaracjach śmieciowych wskazali: 53 902 gospodarstw jednoosobowych (43% gospodarstw w zabudowie wielorodzinnej), 40 127 dwuosobowych (32%), 30 537 z trzema i więcej mieszkańcami (25%) Natomiast właściciele domów jednorodzinnych wskazali: 3 010 gospodarstw domowych z 1 domownikiem (17% gospodarstw w domach jednorodzinnych), 5 095 gospodarstwo z 2 domownikami (29%), 9 673 gospodarstw z 3 i więcej domownikami (54%).
 
 
- Z powyższych danych wynika, że w ponad 72% gospodarstw domowych zamieszkuje jedna lub dwie osoby. Jednocześnie w lubelskim MOPRze pozyskaliśmy informacje, że w Lublinie z programu "500+” korzysta 37 431 rodzin (mają co najmniej jedno dziecko). Po odjęciu tej liczby od liczby gospodarstw domowych zamieszkałych przez trzy lub więcej osób wynika, że w Lublinie może być niespełna 2800 mieszkań lub domów (1,97% ogółu gospodarstw domowych), w których mieszka więcej niż dwie osoby bez dzieci (np. trójka studentów lub rodzice z dzieckiem w wieku 18 i więcej lat). Już z tych, ogólnych analiz wynika, że liczba mieszkańców w deklaracjach śmieciowych znacznie odstaje od rzeczywistości - czytamy we wniosku Fundacji Wolności.
 
Skorzystać ze świdnickiej metody?
 
Aktywiści zapropnowali rozwiązanie tej sytuacji, czyli skorzystanie z aplikacji, opracowanej w Świdniku. Porównuje ona bazy danych pod kątem możliwych nieprawidłowości w liczbie domowników, wskazanej w deklaracjach śmieciowych. W Świdniku w pierwszym roku jej funkcjonowania "odnalazło się" ponad 1,3 tys. mieszkańców. Fundacja uważą, że jeśli dzięki działaniom aplikacji liczba domowników w lubelskich deklaracjach zwiększyła się o 20 tys., wówczas do systemu trafi więcej pieniędzy.
 
- Przy założeniu, że w Lublinie "odnajdzie się” ok. 20 tys. osób będących dotąd poza systemem, to roczny przychód z opłat za gospodarowanie odpadów może być wyższy nawet o 6 mln zł (licząc wg proponowanych stawek)! A raczej o tyle niższe koszty poniosą pozostali mieszkańcy, płacący uczciwie za odbiór odpadów (ok. 2 zł miesięcznie mniej od osoby) - pisze Fundacja we wniosku.
 
 
Autorzy wniosku zarekomendowali, żeby zapowiedzieć wdrożenie tego systemu przed rozpoczęciem zbierania deklaracji śmieciowych doyczących liczby domowników a uruchomić aplikację wraz z lipcowym wdrożeniem nowego systemu naliczania opłat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama