reklama
reklama

"Stop wycince w Starym Gaju". Lubelscy aktywiści przygotowali petycję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

"Stop wycince w Starym Gaju". Lubelscy aktywiści przygotowali petycję - Zdjęcie główne

"Stop wycince w Starym Gaju". Lubelscy aktywiści przygotowali petycję | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca do podpisania petycji "Stop wycince w Starym Gaju". W ten sposób aktywiści chcą ochronić las przed masową wycinką drzew.
reklama

50 hektarów drzew do wycinki

Stary Gaj jest lasem położonym w południowo-zachodniej części Lublina (w dzielnicy Zemborzyce), graniczy na północy z dzielnicą Czuby Południowe, na południu z Zemborzycami Podleśnymi, a na zachodzie ze Stasinem. Zajmuje powierzchnię ok. 460 ha. Niedawno pojawiły się informacje o planowanych wycinkach w lesie. Stąd Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca do podpisania petycji "Stop wycince w Starym Gaju" w obronie przed masową wycinką drzew. Towarzystwo zaznacza, że w ostatnich tygodniach wycięto setki drzew w tym lesie i były to głównie ponad siedemdziesięcioletnie dęby szypułkowe.

- Według wypowiedzi pani Anny Sternik, p.o. rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, cytowanej w Dzienniku Wschodnim, w 2021 roku zaplanowano cięcia na powierzchni 50 hektarów drzewostanów, tj. 11 % powierzchni lasu Stary Gaj. Nie zgadzamy się na tak dużą wycinkę w jednym z nielicznych prawdziwie zielonych terenów w tym mieście. Z uwagi na swoje położenie na terenie miasta Stary Gaj nie pełni jedynie funkcji gospodarczej (jak chciałyby to widzieć Lasy Państwowe), ale również zaspokaja istotne potrzeby społeczne, a jego fragmenty są cenne przyrodniczo - czytamy na stronie internetowej naszademokracja.pl, gdzie można podpisać petycję. 

Ograniczyć wycinki do minimum

Autorzy petycji żądają wstrzymania planowanych na ten rok i kolejne lata wycinek w lasach Stary Gaj i Dąbrowa, powodujących usuwanie drzew na dużych powierzchniach. Do tego, domagają się  ograniczenia ilości cięć i innych prac leśnych oraz podjęcia rozmów z organizacjami ekologicznymi, Urzędem Miasta Lublin na temat ustanowienia form ochrony fragmentów lasu Stary Gaj, w których gospodarka leśna będzie ograniczona do minimum. Oczekują również wzięcia odpowiedzialności m.in. za sposób prowadzenia gospodarki leśnej.

- Domagamy się aby Rada Miasta Lublin zwróciła się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśnictwa Świdnik o trwałe ograniczenie wycinek na dużą skalę oraz podjęły z nimi rozmowy (przy udziale organizacji społecznych, ekologicznych itp.) prowadzące do kompleksowego i efektywnego opracowania skutecznych sposobów i zasad, w jaki realizowane będą funkcje społeczne i przyrodnicze Starego Gaju jako miejskiego lasu ochronnego - czytamy dalej na stronie. 

W Starym Gaju są drzewa mogące zostać pomnikami przyrody

Aktywiści chcą też uwzględnienia funkcji społecznych i przyrodniczych Starego Gaju i Dąbrowy w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Świdnik na lata 2021 - 2030. Co więcej, przkeonują, że Stary Gaj jest celem niezliczonej ilości spacerów, przejażdżek rowerowych i wycieczek pieszych mieszkańców Lublina jak również innych okolicznych miejscowości, więc tym bardziej ograniczenie wycinki jest zasadne.

Podsumowując, dodali, że w Starym Gaju znajdują się dziesiątki drzew o rozmiarach pomników przyrody. Dlatego 9 czerwca zeszłego roku Towarzystwo zwróciło się do Rady Miasta Lublin z wnioskiem o nadanie statusu pomnika przyrody 32 drzewom. Wniosek nadal czeka na rozpatrzenie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama