Reklama

Reklama

Rondo na lubelskim Czechowie dostanie nazwę? Decyzja na sesji Rady Miasta

Opublikowano: 20 lutego 2021 15:34
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W czwartek radni miejscy zdecydują czy rondo w dzielnicy Czechów Północny zostanie nazwane imieniem Jaworzniaków, czyli młodocianych więźniów politycznych. Rondo leży jednocześnie na terenie Gminy Lublin i Gminy Niemce.

Reklama

W trakcie czwartkowej (25 lutego) sesji Rady Miasta Lublin zapadnie decyzja czy jedno z rond zostanie nazwane. Chodzi o rondo leżące w pobliżu ul. Choiny, pętli autobusowo-trolejbusowej Choiny i parkingu Park&Ride w tym rejonie. Znajduje się ono częściowo na terenie Gminy Lublin i Gminy Niemce. 

Skrzyżowanie miałoby nosić nawzę "Jaworzniacy" i być formą upamiętnienia walczących w okresie stalinizmu, w latach 1944-1956 o Niepodległą Polskę Młodocianych Więźniów Politycznych, którzy byli do specjalnego więzienia w Jaworznie. Więzienie to zorganizowane w 1951 roku istniało do 31 sierpnia 1956 r. W tym czasie przeszło przez nie ponad 10 tys. młodocianych więźniów, działaczy ruchu niepodległościowego, w większości skazanych za przynależność do nielegalnych organizacji, mających na celu obalenie demokratyczno-ludowego ustroju Państwa Polskiego. Skazywani byli na 5 lat więzienia i kary śmierci. Sądzeni byli przez Sądy Wojskowe w myśl obowiązującej wówczas w polskim sądownictwie doktryny, że o dojrzałości decyduje nie wiek, ale ranga popełnionego przestępstwa.

- Mając na uwadze pamięć i ofiary jakie dla odzyskania przez Polskę niepodległości ponieśli JAWORZNIACY nadanie przedmiotowej nazwy jest w pełni uzasadnione. Z uwagi na fakt, że rondo to zlokalizowane jest w 60% w granicach Gminy Lublin i w 40% w granicach Gminy Niemce, wymaga to podjęcia przez Radę Gminy Lublin i Radę Gminy Niemce odrębnych uchwał w trybie art.18 ust.1 i ust.2 pkt 13) ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Niezbędne działania w tym zakresie zostały uzgodnione z Wójtem Gminy Niemce - cztramy w uzasadnieniu projeku uchwały.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.