reklama
reklama

Program "2LBOT aktywna w społecznościach lokalnych". Stowarzyszenie dla lubelskich terytorialsów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego zrealizowało program dla 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pt. "2LBOT aktywna w społecznościach lokalnych". W ramach tego m.in. przygotowano publikacje, wywiady z kombatantami podziemnego Wojska Polskiego, posprzątano groby i pomniki żołnierzy oraz odbył się rajd pieszy.
reklama

Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego zrealizowało program edukacyjno-historyczny skierowany do żołnierzy 2 Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora”. Program miał związać Wojska Obrony Terytorialnej z lokalną tradycją narodową, kulturową i rodzinną. Dzięki temu terytorialsi mieli poznać historię lokalnych bohaterów i społeczności. Po konsultacjach z dowódcą 2 LBOT płk. Tadeuszem Nastorowiczem wspólnie nakreślono potrzeby, w których organizacje pozarządowe mogą wesprzeć WOT w zakresie zwiększenia stopnia przywiązując żołnierzy do społeczności lokalnych i integrować społeczności lokalne z wojskiem oraz organizacjami pozarządowymi.

Stowarzyszenie przygotowało materiały, które mają przybliżyć lokalne tradycje walk podziemnego Wojska Polskiego o niepodległość Polski. Pwstały np. publikacje audiowizualne oraz książkowe: 5 filmów na DVD zawierające wywiady z kombatantami podziemnego Wojska Polskiego, 5 publikacji regionalnych o żołnierzach, formacjach, ważniejszych działaniach polskiego podziemia niepodległościowego na obszarach odpowiedzialności każdego z 5 batalionów 2LBOT, wykład o Żołnierzach Wyklętych na płycie DVD, wygłoszony przez Karola Wołka - prezesa Stowarzyszenia, publikacja "Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie narodowe 1939-1964", publikacja "Przewodnik po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie".

- Wspólnie uporządkowaliśmy i dokonaliśmy renowacji 4 grobów i pomników upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. W ramach zadania odbyło się kilkanaście wykładów historyka Karola Wołka w koszarach i miejscach ćwiczeń żołnierzy WOT, w których wzięło udział ponad 1000 żołnierzy 2LBOT. Odbyły się 3 przejście po Szlaku pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie z przewodnikami, w których wzięli udział żołnierze z 25. batalionu z Zamościa. Żołnierze 2LBOT wzięli także udział w VI Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. "Vis" w Janowie Lubelskim - informuje Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama