reklama
reklama

Profesor UMCS z grantem Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Profesor UMCS z grantem Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Zdjęcie główne

Profesor UMCS z grantem Ministerstwa Spraw Zagranicznych | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Prof. Walenty Baluk z UMCS pozyskał grant Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na realizację projektu pt. "Dziedzictwo Piłsudskiego i Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy”. Realizacja projektu m.in. ma wpłynąć na kształtowanie pozytywnego wzierunku Polski na Ukrainie.
reklama

Prof. Walenty Baluk jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS. W ramach projektu realizowanego przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych KUN im. T. Szewczenki w Kijowie oraz Wydziałem Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych CzUN im. J. Fed'kowycza w Czerniowcach zostanie wydana monografia wieloautorska w języku polskim i ukraińskim oraz powstanie strona internetowa pt. "Trójkąt Lubelski" - Rzeczpospolita Wielu Narodów, poświęcona współpracy Polski z Ukrainą, Litwą i Białorusią.

UMCS podkreśla, że kształtowanie partnerskich relacji między Polską a Ukrainą w ciągu ostatnich kilku lat napotyka trudności z powodu m.in. nierozwiązanych problemów historycznych i niezakończonego procesu pojednania.

- Historia powinna być elementem pamięci, natomiast nie może przeszkadzać w budowaniu współczesnych relacji. Realizacja projektu pozwoli na skoncentrowanie większej uwagi odbiorców na pozytywnych przykładach polsko-ukraińskiej współpracy w historii obu narodów, wskazując zarazem na potrzebę strategicznego współdziałania na wielu płaszczyznach w kontekście aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa Polski i Ukrainy. Pokaże także perspektywę i potrzebę współpracy multilateralnej na obszarze Europy Środkowej - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Realizacja zadań w ramach dyplomacji publicznej ma służyć dotarciu do grupy ukraińskich odbiorców (wykładowców, studentów, ekspertów, polityków, dziennikarzy i czytelników), żeby kształtować pozytywny wizeunek Polski i jej polityki wschodniej w ukraińskiej opinii publicznej. Realizacja projektu ma tez pozwolić na powstanie monografii wieloautorskiej oraz prowadzenia strony internetowej, będącej platformą integrującą badaczy, ekspertów i działaczy pozarządowych interesujących się problematyką polityki wschodniej RP, Partnerstwem Wschodnim oraz relacjami Polski ze wschodnimi sąsiadami.

Projekt będzie realizowany do 15 grudnia. Otrzymał dofinansowanie w wysokości 90 tys. zł. w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2021 ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama