reklama
reklama

Politechnika Lubelska współpracuje z amerykańską firmą. Tworzą sprzęt dla przemysłu kuźniczego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska współpracuje z amerykańską firmą. Tworzą sprzęt dla przemysłu kuźniczego - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska współpracuje z amerykańską firmą. Tworzą sprzęt dla przemysłu kuźniczego | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Na Politechnice Lubelskiej powstają rozwiązania dla przemysłu kuźniczego. Uczelnia w tym zakresie współpracuje z amerykańską firmą Parker Hannifin. - Dzięki połączeniu naszych siłowników z wiedzą naukowców z Politechniki Lubelskiej powstało rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby rynkowe - mówi Vladimira Fadrna z Parker Hannifin.
reklama

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali stanowisko do walcowania. To walcarka skośna sterowana numerycznie, któa umożliwia szybkie i precyzyjne tworzenie pojedynczych metalowych elementów o różnej wielkości. Stosuje się je w budowie maszyn i służą też do wykonania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Części kute są we współczesnych samolotach, samochodach oraz traktorach. Stanowią ok. 30 proc. masy całej konstrukcji.

Badaczy wspierała amerykańska firma Parker Hannifin. Specjalizuje się ona w technologii napędu i sterowania, projektując rozwiązania inżynieryjne dla wielu branż, od lotnictwa, poprzez medycynę i sport, a kończąc na rozrywce.

- Współpracę z firmą Parker Hannifin rozpoczęliśmy w 2017 r. Jej efektem jest walcarka sterowana numerycznie, która należy do nowej klasy obrabiarek do plastycznego kształtowania metali i ich stopów. Nasza walcarka umożliwia wytwarzanie wielkogabarytowych przedkuwek i wydłużonych odkuwek, takich jak osie i wały. Jej zaletą jest produkcja zarówno pojedynczych elementów, jak i wyrobów w dużych seriach i produkcji masowej - mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, kierownik zespołu z Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej.

Eksperci Parker Hannifin, poza dostarczeniem odpowiednich elementów, pomogli w aplikacji precyzyjnych siłowników elektrycznych w zaprojektowanej przez nich walcarce. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało zastosowane w Polsce.

- Dzięki połączeniu naszych siłowników z wiedzą naukowców z Politechniki Lubelskiej powstało rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby rynkowe. Opracowujemy wiele innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu i cieszymy się, że pomagają one tworzyć kolejne, które znajdą wykorzystanie w polskiej branży kuzienniczej - podkreśla Vladimira Fadrna z Parker Hannifin.

Urządzenie jest w laboratorium uczelni. - Cały czas pracujemy nad zwiększeniem dokładności, z jaką walcarka wykonuje detale. Często udostępniamy ją studentom, głównie do realizacji prac inżynierskich i magisterskich - zaznacza prof. Pater.

Katedra Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej to jednostka na Wydziale Mechanicznym, której głównym obszarem działalności jest obróbka metali, technologie procesów walcowania skośnego i poprzecznego czy kucie matrycowe stali. Tworzone są nowe rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój polskich kuźni.

Natomiast Parker Hannifin to firma z dziedziniy technologii napędu i sterowania. Znajduje się wśród 250 największych przedsiębiorstw magazynu Fortune. Pierwsze biuro Parker Hannifin w Polsce otwarto w 1992 roku, a trzy lata później, w podwrocławskich Siechnicach, uruchomiono pierwszą fabrykę. Obecnie firma ma w Polsce cztery placówki, w tym dwa zakłady produkcyjne, w których w sumie zatrudnia 820 pracowników.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama