Reklama

Reklama

Nowi żołnierze w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Opublikowano: 9 maja 2021 12:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło 58 nowych żołnierzy. To osoby w wieku od 18 do 50 lat. Teraz przejdą szkolenia, po których złożą uroczystą przysięgę.

Reklama

W czwartek (6 maja) minęło dokładnie 4 lata od powołania pierwszych ochotników w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie, brygada liczy ponad 3400 żołnierzy. W rocznicę tamtych wydarzeń, kolejni ochotnicy z regionu rozpoczęli pierwsze w swoim życiu szkolenie wojskowe. Tym razem do brygady wcielono 58 rekrutów. Kandydaci na terytorialsów to mieszkańcy różnych zakątków województwa lubelskiego, osoby w wieku od 18 do 50 lat, przedstawiciele różnych zawodów, pełnoletni uczniowie klas mundurowych i studenci. Szkolenie odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, to oczywiście wynik panującej pandemii. Ochotnicy zostali również poddani testom na obecność koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy terytorialsi pomagają przy szczepieniach przeciwko COVID-19

- Na początku szkolenia jest test sprawnościowy – nie można go nie zdać, ma on na celu jedynie ocenę potencjału kandydata. Rekrutom zostało też wydane umundurowanie i wyposażenie (w tym plecak, śpiwory, karimata oraz bielizna). W drugim dniu po powołaniu otrzymali broń, z którą nie będą rozstawać się przez cały dzień i całą noc – będzie to polski karabinek MSBS GROT - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

W trakcie szkolenia będą strzelać, uczyć się poruszania w terenie na podstawie map, kompasu, określonych warunków pogodowych – w marszu ubezpieczonym, czyli jak się poruszać, żeby nie być zauważonym, jak nie wpaść w zasadzkę, jak się bronić, jak atakować. Opanują też zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie.

Po 16 dniach szkoleń, żołnierze - ochotnicy złożą uroczystą przysięgę na sztandar 2 LBOT, która odbędzie się 23 maja w Lublinie. Uroczystość ta będzie połączona z obchodami święta Lubelskiej Brygady. Natomiast kolejna okazja, by spróbować swoich sił w szeregach 2 LBOT będzie 26 czerwca, kiedy rozpocznie się szkolenie podstawowe w ramach projektu "Wakacje z WOT” oraz szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy.

W ten weekend szeregi WOT zasiliło kolejnych pół tysiąca Polaków z sześciu województw. Obecnie pełni służbę ponad 28 tys. żołnierzy. Terytorialsem może zostać każdy polski obywatel, zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany w wieku od 18 do 55 lat.

- Do końca 2021 roku w WOT odbędzie się jeszcze 70 szkoleń podstawowych oraz 69 wyrównawczych. Wszystkich chętnych zachęcamy do kontaktu z rekruterami WOT, którzy udzielą szczegółowych informacji na temat służby oraz pomogą w przejściu procesu zaciągu - dodaje kpt. Stanula.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy terytorialsi będą współpracować z PGE Dystrybucja

Tylko w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej jest możliwość pełnienia tzw. terytorialnej służby wojskowej. Od najbardziej powszechnej w Polsce – zawodowej służby wojskowej różni się ona tym, że można ją pełnić kontynuując dotychczasową aktywność zawodową i inną, bo szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się w systemie weekendowym. - Należy jednak pamiętać, że ochotnicza służba w WOT ma formę służby stałej, co oznacza, że żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa - podkreśla oficer prasowy 2 LBOT.

Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł. Stawki te nie podlegają opodatkowaniu. Terytorialsi w trakcie swojej służby nabywają szereg kompetencji zawodowych i specjalistycznych, przydatnych w wojsku oraz w życiu cywilnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.