Reklama

Reklama

Niedziela Palmowa. Teolog z KUL o święcie i zwyczajach

Opublikowano: 28 marca 2021 06:00
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Niedziela Palmowa. Teolog z KUL o święcie i zwyczajach - Zdjęcie główne

Niedziela Palmowa | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W niedzielę (28 marca) przypada Niedziela Palmowa. - Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego główny obchód stanowi Triduum Paschalne - przypomina ks. prof. Piotr Kulbacki z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Reklama

Niedziela Palmowa to święto przypadające zawsze siedem dni przed Wielkanocą. Zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.

- Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego główny obchód stanowi Triduum Paschalne - przypomina ks. prof. Piotr Kulbacki z Wydziału Teologii KUL, dodając, że w początkach Kościoła chrześcijanie gromadzili się na nocnym czuwaniu w Wigilię Paschalną, a z czasem obchody pamiątki męki i zmartwychwstania Jezusa objęły cały tydzień i przybrały formę, jaką znamy dziś. 

Wykładowca KUL wskazuje, że celebracja Wielkiego Tygodnia w formie, jaką znamy, ma swoje korzenie w Jerozolimie. - Doroczne świętowanie Paschy rozwijało się wokół celebracji rozbudowanego nocnego czuwania z soboty na Niedzielę Zmartwychwstania – Wigilii Paschalnej - mówi.

Podkreśla też, że szczególny charakter te obchody miały w Jerozolimie, gdzie wydarzenia zbawcze (męka, śmierć, złożenie do grobu, zmartwychwstanie) wiązano z odpowiednimi datami czy miejscami. Ich zasadnicza forma ukształtowała się tam już w IV wieku, a następnie upowszechniła się w całym świecie chrześcijańskim. Naukowiec przypomina, że obchody Wielkiego Tygodnia relacjonuje w swym pamiętniku podróży do Ziemi Świętej pątniczka Egeria już w IV w.

Jednym z elementów tych obchodów stała się radosna procesja z Betanii do Jerozolimy mająca charakter radosnego powitania Chrystusa. - Początkowo odbywała się ona u progu Wielkiego Tygodnia już w sobotę wieczorem - tłumaczy ks. prof. Kulbacki. Dziś odbywa się ona u końca czterdziestodniowego przygotowania do obchodu misterium paschalnego, w Niedzielę Palmową i poprzedza Eucharystię, a procesji towarzyszą śpiewy psalmów o królowaniu Boga oraz hymn do Chrystusa Króla. W ten dzień kapłan zakłada szaty koloru czerwonego podkreślającego królewskość Mesjasza i Jego uniżenie w męce. - Formuła pobłogosławienia gałązek palmowych mówi o radości pójścia za Chrystusem Królem aż do wiecznego Jeruzalem, względnie o zjednoczeniu z Chrystusem w przynoszeniu Bogu owoców dobrych uczynków - wskazuje teolog.

W trakcie Eucharystii czytany lub śpiewany, często z udziałem chóru, jest opis Męki Pańskiej. - Akcentuje to zbawczy wymiar Pasji i umożliwia lepszą percepcję długich tekstów biblijnych Ewangelii synoptycznych relacjonujących ostatnie dni i godziny przed męką Zbawiciela - podkreśla ksiądz profesor. Przypomina również, że w tradycji ludowej Niedzieli Palmowej, towarzyszą liczne obrzędy o charakterze folklorystycznym, np. konkursy palm. Dawniej w Niedzielę Palmową po sumie w kościołach w Polsce odbywały się przedstawienia pasyjne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Biedronka polska

    Swieto polskie palmy wenezyelskie