reklama
reklama

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w międzynarodowym projekcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia - Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w międzynarodowym projekcie - Zdjęcie główne

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w międzynarodwym projekcie | foto Wikipedia - Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Polscy naukowcy przeprowadzą badania kompozytów na brytyjskim synchrotronie. W składze zespołu naukowców są dwie osoby z Politechniki Lubelskiej. To prof. Jarosław Bieniaś i dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym.
reklama

Ośrodek naukowy Diamond Light Source z Wielkiej Brytanii raz w roku przyznaje środki na realizację najciekawszych projektów badawczych. Tym razem dofinansowanie uzyskał projekt z udziałem Polaków. W składzie międzynarodowego zespołu są naukowcy z Politechniki Lubelskiej i Łódzkiej oraz brtyjskiej uczelni - University of Bath. Ich zadaniem jest zbadanie wpływu naprężeń na konstrukcje kompozytowe o cienkich ściankach np. słupy czy profile otwarte. Tego typu struktury kompozytowe są powszechnie wykorzystywane w elementach nośnych samolotów, helikopterów i w przemyśle motoryzacyjnym oraz turbinach wiatrowych.

- Planujemy eksperymentalny pomiar naprężeń resztkowych w cienkościennych strukturach kompozytowych wykonanych z włókna węglowego oraz wpływ tych naprężeń na stateczność i nośność konstrukcji - mówi prof. Tomasz Kubiak z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Politechniki Łódzkiej.

Naukowcy przeprowadzili już serię testów, ale potrzebne są jeszcze szczegółowe badania strukturalne polegające na obserwacji struktury kompozytu w krytycznych obszarach słupów w czasie postępującego obciążenia.

- Naprężenia resztkowe powstające w procesie produkcji kompozytu mogą znacząco wpłynąć na jego sztywność i pracę pod obciążeniem. Struktura kompozytu oraz warunki wytwarzania, w tym głównie obróbki termicznej, mają zasadniczy wpływ na zachowanie się kompozytu w czasie obciążeń. Testy wykazały, że w kwadratowych przekrojach poprzecznych słupy kompozytowe ulegają zniszczeniu przy obciążeniu wyboczeniowym o 40% większym niż przewidywane i wykazują znacznie większą sztywność po wyboczeniu niż oczekiwano. Przyczyną tego zachowania są naprężenia szczątkowe generowane w strukturze kompozytu podczas procesu utwardzania w autoklawie - wyjaśnia dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

Badania będą wykonane w Diamond Light Source w Wielkiej Brytanii. To ośrodek naukowy oferujący dokładne pomiary wszelkich struktur przy użyciu synchrotronowej wiązki światła -od analizy chemicznej paliw kopalnych przez mikrostruktury metali, na badaniach wirusów kończąc. Naukowcy do badań wykorzystają synchrotron, czyli urządzenie, które przyspiesza elektrony niemal do prędkości światła i dzięki zjawisku dyfrakcji możliwa jest analiza badanych struktur z bardzo dużą rozdzielczością - 10 tysięcy razy większą niż przy użyciu klasycznego mikroskopu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama