Reklama

Reklama

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w międzynarodowym projekcie

Opublikowano: 27 stycznia 2021 17:35
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Wikipedia - Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w międzynarodwym projekcie | foto Wikipedia - Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Polscy naukowcy przeprowadzą badania kompozytów na brytyjskim synchrotronie. W składze zespołu naukowców są dwie osoby z Politechniki Lubelskiej. To prof. Jarosław Bieniaś i dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym.

Reklama

Ośrodek naukowy Diamond Light Source z Wielkiej Brytanii raz w roku przyznaje środki na realizację najciekawszych projektów badawczych. Tym razem dofinansowanie uzyskał projekt z udziałem Polaków. W składzie międzynarodowego zespołu są naukowcy z Politechniki Lubelskiej i Łódzkiej oraz brtyjskiej uczelni - University of Bath. Ich zadaniem jest zbadanie wpływu naprężeń na konstrukcje kompozytowe o cienkich ściankach np. słupy czy profile otwarte. Tego typu struktury kompozytowe są powszechnie wykorzystywane w elementach nośnych samolotów, helikopterów i w przemyśle motoryzacyjnym oraz turbinach wiatrowych.

- Planujemy eksperymentalny pomiar naprężeń resztkowych w cienkościennych strukturach kompozytowych wykonanych z włókna węglowego oraz wpływ tych naprężeń na stateczność i nośność konstrukcji - mówi prof. Tomasz Kubiak z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Politechniki Łódzkiej.

Naukowcy przeprowadzili już serię testów, ale potrzebne są jeszcze szczegółowe badania strukturalne polegające na obserwacji struktury kompozytu w krytycznych obszarach słupów w czasie postępującego obciążenia.

- Naprężenia resztkowe powstające w procesie produkcji kompozytu mogą znacząco wpłynąć na jego sztywność i pracę pod obciążeniem. Struktura kompozytu oraz warunki wytwarzania, w tym głównie obróbki termicznej, mają zasadniczy wpływ na zachowanie się kompozytu w czasie obciążeń. Testy wykazały, że w kwadratowych przekrojach poprzecznych słupy kompozytowe ulegają zniszczeniu przy obciążeniu wyboczeniowym o 40% większym niż przewidywane i wykazują znacznie większą sztywność po wyboczeniu niż oczekiwano. Przyczyną tego zachowania są naprężenia szczątkowe generowane w strukturze kompozytu podczas procesu utwardzania w autoklawie - wyjaśnia dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

Badania będą wykonane w Diamond Light Source w Wielkiej Brytanii. To ośrodek naukowy oferujący dokładne pomiary wszelkich struktur przy użyciu synchrotronowej wiązki światła -od analizy chemicznej paliw kopalnych przez mikrostruktury metali, na badaniach wirusów kończąc. Naukowcy do badań wykorzystają synchrotron, czyli urządzenie, które przyspiesza elektrony niemal do prędkości światła i dzięki zjawisku dyfrakcji możliwa jest analiza badanych struktur z bardzo dużą rozdzielczością - 10 tysięcy razy większą niż przy użyciu klasycznego mikroskopu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.