Reklama

Reklama

Naukowcy Politechniki Lubeelskiej opracują aplikację dla cukrzyków

Opublikowano: 5 maja 2021 15:05
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Naukowcy Politechniki Lubeelskiej opracują aplikację dla cukrzyków - Zdjęcie główne

Prof. Marek Miłosz | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracują aplikację mobilną T1DCoach dla nastolatków chorych na cukrzycę typu 1, ich opiekunów oraz lekarzy i edukatorów młodzieży. Aplikacja będzie systemem ograniczającym konieczność bezpośredniego kontaktu osoby chorej z lekarzami i opiekunami. Ma to ułatwić codzienną walkę z chorobą.

Reklama

- Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą. Narzuca ona ograniczenia codziennego życia: konieczność wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowanie stężenia glukozy, ustalanie dawek i podawanie insuliny, przestrzeganie diety itd. U młodzieży choroba ta stanowi niezwykle trudne zagadnienie medyczne, społeczne i psychologiczne. Wymaga od chorych większej samodyscypliny i kontroli. Dlatego postanowiliśmy pomóc młodym osobom chorym na cukrzycę typu 1 podnieść jakość ich życia oraz zmniejszyć koszty społeczne ich edukacji i leczenia - mówi prof. Marek Miłosz, kierownik projektu z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Aplikacja ma wspierać edukację pacjenta, jego opiekuna i lekarza, poprzez kształtowanie poprawnych nawyków zachowania się chorych na cukrzycę typu 1. w trakcie ich pobytu w szpitalu i po jego opuszczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Wynalazki Politechniki Lubelskie zdobyły 2 srebra w Szwajcarii

- Nasza aplikacja będzie wygodna, przyjazna i intuicyjna, wykorzystująca ulepszony model symulacyjny (dyskretny symulator cukrzycy T1DDS). Dodatkowo ma zawierać dane historyczne przebiegu choroby i rezultaty symulacji. Zainteresowane osoby będą ją mogły bezpłatnie pobrać w serwisach internetowych - wyjaśnia prof. M. Miłosz.

Dodatkową zaletą aplikacji ma być wykorzystanie składników gier w rzeczywistych działaniach. Chodzi o wyzwania, komunikaty zwrotne, punkty, paski postępu, nagrody i rankingi. Ich celem jest zwiększenie zaangażowania młodocianych pacjentów w prawidłowy tryb życia z cukrzycą typu 1.

Zanim aplikacja trafi na rynek, przeprowadzone zostaną testy pod kątem jakości interfejsu i badania w warunkach klinicznych pod okiem diabetologa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracować będą również z Kołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie im. prof. Bronisława Niewiedzioła z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Prace nad aplikacją potrwają 3 lata, a ich koszt to 2,4 mln zł. Projekt znalazł się na 4 miejscu listy rankingowej liczącej 106 wniosków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.