Reklama

Reklama

Murale z Żołnierzami Wyklętymi na Lubelszczyźnie. 3 nowe na ścianach zakładów karnych

Opublikowano: 11 stycznia 2021 15:21
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Na murach zakładów karnych terenie województwa powstały murale ku czci Żołnierzy Wyklętych. Malunki stworzyła Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, która przez patriotyzm resocjalizuje osadzonych. Murale są w Lublinie, Zamościu i Opolu Lubelskim.

Reklama

Fundacja resocjalizuje przez patriotyzm

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego stworzyła 3 murale ku czci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie. Malunki powstały w ramach realizacji programu Fundacji pt. "Resocjalizacja przez patriotyzm” mającego propagować wśród osadzonych w zakładach karnych na Lubelszczyźnie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych na podstawie tradycji Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia niepodległościowego. Pomysłodawcą i inicjatorem zadania jest prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek, za opracowanie graficzne murali odpowiada Aleksandra Bierzyńska, a za namalowanie murali na ścianach zakładów karnych Maciej Mazurkiewicz

W ramach tego programu w latach 2019-2020 Fundacja realizowała zajęcia edukacyjne dla osadzonych, konkursy literackie i plastyczne, koncerty patriotyczne, a osadzeni otrzymali materiały edukacyjne na temat Żołnierzy Wyklętych: publikacje i filmy. To jednak nie wszystko. 

- Wspólnie z osadzonymi poddaliśmy renowacji 10 mogił i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Wyposażyliśmy biblioteki więzienne w publikacje o żołnierzach podziemnego Wojska Polskiego. Postacie Żołnierzy Wyklętych, autentycznych Bohaterów walk o niepodległość Polski, którzy wykazali się heroizmem w obronie słabszych i społeczeństwa, zostały postawione za wzór postaw obywatelskich i patriotycznych w procesie resocjalizacji osadzonych - informuje Karol Wołek, dodając, że zainteresowanie osadzonych przerosło oczekiwania, bo przykłady autentycznych, prawdziwych postaci historycznych przemawiały do wyobraźni uczestników programu, pokazując możliwą drogę życiową - bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi i całemu społeczeństwu.

Mural w Lublinie

Jeden z murali znajduje się na ścianie Aresztu Śledczego przy ul. Południowej w Lublinie i składa się on z 11 mniejszych malunków, łącznie o powierzchni ok. 100 mkw. Przedstawiają one Zamek Lubelski z okresu pełnienia przez niego funkcji największego sowieckiego więzienia na Lubelszczyźnie oraz 10 postaci oficerów podziemnego Wojska Polskiego walczących na Lubelszczyźnie z okupantem niemieckim i sowieckim. Upamiętniono takie osoby jak: gen. bryg. Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki”, mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”, mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”, kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok”, kpt. Stanisław Łukasik ps. „Ryś”, kpt. Adam Mirecki ps. „Adaś”, kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis”, por. Leon Cybulski ps. „Znicz”, por. Henryk Lewczuk ps. „Młot”.

Mural w Zamościu

Kolejny mural jest na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej i ma powierzchnię ok. 60 mkw. i składa się z 8 malowideł. Malowidła przedstawiają: klasztor oo. bernardynów w pobliskiej Radecznicy, gdzie był ośrodek konspiracji niepodległościowej za okupanta sowieckiej oraz 7 postaci oficerów podziemnego Wojska Polskiego: ppłk. Leonard Zub-Zdanowicz ps. „Ząb”, mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, mjr Tadeusz Kuncewicz ps. „Podkowa”, mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”, por. Stefan Kobos ps. „Wrzos”, ppor. Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb”, ppor. Józef Stegliński ps. „Cord”.

Mural w Opolu Lubelskim

Trzeci mural powstał na ścianie Zakładu Karnego przy ul. Owocowej w Opolu Lubelskim i przedstawia bitwę w Lesie Stockim stoczoną 24 maja 1945 roku pomiędzy żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, dowodzonymi przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, a żołnierzami NKWD, KBW, UB i MO. Była to zwycięska dla Polaków bitwa z  kilkakrotnie przeważającymi liczebnie wojskami okupanta sowieckiego i pomimo użycia przez niego 3 samochodów pancernych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.