Reklama

Reklama

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin wybrała rzecznika ds. równości. Została nim Ida Struska z III LO

Opublikowano: 27 stycznia 2021 12:42
Autor: | Zdjęcie: JN

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin wybrała rzecznika ds. równości. Została nim Ida Struska z III LO - Zdjęcie główne

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin podsumowała swoją trzecią sesją | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Młodzieżowa Rada Miasta Lublin podsumowała swoją trzecią sesję. W trakcie obrad m.in. wybrano rzecznika ds. równości i przyjęto budżet. Radni zapowiedzieli też, że dołączą do sejmowych prac nad zmianami w ustawie o samorządzie terytorialnym. Współpracę nad ustawą młodym radnym zaproponował poseł Michał Krawczyk.

Reklama

Młodzieżowa Rada Miasta wybrała rzecznika ds. równości

We wtorek (26 stycznia) Młodzieżowa Rada Miasta Lublin spotkała się na comiesięcznej sesji. Obrady odbyły się online. Radni zdecydowali m.in. o objęciu patronatem honorowym konkursu Unia Film Festival, petycji Ogólnopolskiej Federacji Młodych ,"Rekrutacja bez obaw" i projektu "Korona nie z bajki”. Podjęli też kilka uchwał, a wśród nich była powołująca rzecznika ds. równości przy MRM Lublin. Została nim Ida Struska będąca uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. 

- Uważamy iż w Radzie musi być osoba, która będzie reprezentowała młodzież w sprawach takich fundamentalnych, jak walka o równe prawa oraz będzie stała na straży  przede wszystkim mniejszości narodowych, LGBT i religijnych. Dlatego też zdecydowaliśmy się na powołanie takiej osoby wczoraj prawie jednogłośnie - mówił w trakcie środowej konferencji prasowej, Filip Jastrzębski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. 

Wybrana rzeczniczka podkreślała, że jej głównym celem będzie reprezentowanie uczniów, którzy są narażeni na dyskryminację i są dyskryminowani w szkole lub przez społeczeństwo.

- Musimy pamiętać że Młodzieżowa Rada Miasta Lublin ma reprezentować młodzież, ale czasami zaufanie młodzieży w szkołach jest zachwiane z powodu tego że w radzie są osoby, które dyskryminują ze względu na np. orientację seksualną. Moim zdaniem w radzie powinna być osoba która będzie reprezentować ich poglądy i, która będzie udowadniać, że zawsze jest dla nich miejsce, a  ich poglądy, zdanie i problemy nie będą omijane - mówiła Ida Struska, rzecznik ds, równości przy MRM Lublin.

Dodawała też, że jej zadaniem będzie również praca z takimi osobami, propagowanie tolerancji i akceptacji wobec takich osób oraz współpraca z instytucjami i organizacjami które zajmują się pomocą dyskryminowanym.

Młodzi podzielili budżet

Poza tym młodzi radni określili budżet swój budżet na 2021 rok Podzieli 30 tys. zł na inwestycje i działania m.in. na organizację gali z okazji XV-lecia MRM Lublin. Jubileusz będzie obchodzony najprawdopodobniej w drugiej połowie maja. Obchody zależą jednak od sytuacji pandemicznej. Prace nad programem właśnie się zaczynają. Rada planuje zaprosić na uroczystości radnych z poprzednich kadencji MRM, pod warunkiem, że uda nawiązać się z nimi kontakt. 

Poseł zaproponował młodym radnym współpracę

Na sesji pojawił się też lubelski poseł Michał Krawczyk (Koalicja Obywatelska). Zaprosił młodych radnych do współpracy przy zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym. W sejmie aktualnie trwają prace na temat zmiany przede wszystkim jednego z artykułów ustawy. Mówi on o usankcjonowaniu młodzieżowych rad gmin i miast, ale nie ma tam zawartych rad powiatów i województw. 

- Chodzi także o wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej dla rady, gdyż w tym momencie takowa nie funkcjonuje. Radni z mogą złożyć uchwały tylko i wyłącznie w trybie zwykłym, tak jak robią to mieszkańcy. Pracę nad zmianami w tej ustawie toczą się, a Młodzieżowa Rada będzie brała w nich udział - zapowiedział Jastrzębski. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.