Reklama

Reklama

Miasto Lublin podsumowało dekadę działań partycypacyjnych

Opublikowano: 3 lutego 2021 17:13
Autor: | Zdjęcie: Print screen z prezentacji Miasta Lublin

Miasto Lublin podsumowało dekadę działań partycypacyjnych - Zdjęcie główne

Miasto Lublin podsumowało dekadę działań partycypacyjnych | foto Print screen z prezentacji Miasta Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Budżet Obywatelski, Zielony Budżet, inicjatywa lokalna, współpraca z organizacjami pozarządowymi i działkowcami, zespół ds. konsultacji społecznych oraz dwa serwisy - te wszystkie działania prowadzi Miasto Lublin w ramach partycypacji. Podsumowano właśnie 10 lat takich działań.

Reklama

"To droga do podejmowania świadomych decyzji"
 
W ciągu ostatnich dziesięciu lat Miasto Lublin wprowadziło narzędzia partycypacyjne, które mają zachęcać mieszkańców do współdecydowania o mieście. W tym czasie tylko w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowano 178 projektów na ponad 65 mln zła Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce wdrożył Zielony Budżet.
 
- Partycypacja to zbieranie opinii i wsłuchiwanie się w różne potrzeby mieszkańców. To droga do podejmowania świadomych decyzji i mierzenia się z ich konsekwencjami. W Lublinie podjęliśmy to wyzwanie i ciągle wspólnie doskonalimy ten proces. Zarządzanie miastem postrzegam jako ciągłe dążenie do konsensusu i prowadzenie negocjacji, które zbliżają nas do rozwiązań, służących jak największej liczbie mieszkańców naszego miasta. To oni mają realny wpływ na współdecydowanie o realizacji strategicznych dla miasta inicjatyw i wydatkowanie środków z części miejskiego budżetu. W ten sposób z każdym rokiem Lublin staje się coraz lepszym miejscem do życia - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
- Mieszkańcy mają coraz więcej możliwości do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyjaznego miasta. To lublinianie, w ramach Budżetu Obywatelskiego czy Zielonego Budżetu, dostarczają pomysłów na rozwój Lublina, a dzięki konsultacjom społecznym mają okazję wyrazić swoją opinię. Inicjatywa lokalna czy aktywne działanie w organizacjach pozarządowych to kolejne możliwości do efektywnej współpracy z miastem - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
Formy współpracy
 
Jedną z form współpracy samorządu z mieszkańcami jest Budżet Obywatelski. W ramach niego mieszkańcy wybierając w głosowaniu najlepsze spośród zgłoszonych wcześniej pomysłów inwestycji, decydują o części miejskiego budżecie. Każdy mieszkaniec może zgłosić swój projekt. Od 2014 roku w Lublinie zrealizowano 178 projektów z 7 edycji Budżetu Obywatelskiego. Ich łączny budżet wyniósł ponad 65 mln zł.
 
Poza tym, Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził Zielony Budżet. Zielony budżet jest częścią budżetu Miasta, w ramach której mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej. Najlepsze pomysły realizowane są przez Miasto pod nadzorem Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Pomysły mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Lublina oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.  Przez cztery edycje zrealizowano ponad 60 projektów. 
 
Oprócz tego, istnieje inicjatywa lokalna. To narzędzie dla tych, którzy mają pomysł na zmianę w swojej okolicy i chcą sami zrealizować konkretne części tego pomysłu, np. zorganizować dodatkowe zajęcia dla dzieci w przedszkolu, wyremontować chodnik lub zbudować oświetlenie przy ulicy. Zainteresowane osoby składają wniosek, w którym określają swój wkład w realizację pomysłu i wskazują, czego potrzebują od Miasta, np. sfinansują projekt oświetlenia ulicy, jeżeli Miasto zgodzi się to oświetlenie zbudować. Wykonano już 30 zadań za 10 mln zł.
 
Dodatkowo w latach 2010-2020, Lublin przeznaczył ponad 338 milionów zł na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Co roku, Rada Miasta Lublin uchwala "Program współpracy z organizacjami pozarządowymi”. Od 2012 roku w mieście funkcjonuje Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin, która doradza i opiniuje w kwestiach związanych z działalnością organizacji pozarządowych m.in. konsultuje program współpracy Miasta z NGO. Co więcej, organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotację Miasta Lublin, składając ofertę w ramach otwartego konkursu ofert lub w procedurze pozakonkursowej.
 
Z kolei od 2018 roku, w Lublinie działa również zespół ds. konsultacji społecznych. Miasto w ten sposób konsultuje rożne tematy  - od aktywizacji seniorów, przez ochronę przed hałasem, po sposoby walki ze smogiem czy kształt inwestycji drogowych. Są to otwarte spotkania z mieszkańcami, warsztaty, możliwość zapoznania się z wyłożoną do wglądu dokumentacją czy głosowanie. Uwagi i wnioski zgłoszone w trakcie konsultacji są analizowane, a potem wraz z podsumowaniem konsultacji opracowane w formie raportu. Do tej pory zrealizowano 66 procesów konsultacyjnych.
 
Miasto współpracuje też z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi. W ramach rozstrzygniętego konkursu dla ROD dofinansowanie otrzyma 37 projektów przygotowanych przez działkowców na terenie 25 lubelskich ROD. Na wsparcie remontów ROD Miasto przeznaczy ponad 2 mln zł.
 
Zaś w 2012 roku Lublin był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wdrożyło serwis NaprawmyTo!. To narzędzie, które pozwala szybko i sprawnie identyfikować problemy pojawiające się w różnych obszarach funkcjonowania miasta. Powstało ono, żeby można było szybko zgłaszać drobne sprawy i usterki w przestrzeni publicznej. Spośród 16 tys. przesłanych do tej pory alertów, zrealizowano ponad ¾ zgłoszeń, które mieściły się w kompetencjach Miasta. Działa też Skrzynka Dialogu Społecznego, która służy przyjmowaniu uwag mieszkańców związanych z inwestycjami, pomysłami i wnioskami. Od początku działania serwisu w 2011 roku wpłynęło i obsłużono około 4,4 tys. zgłoszeń. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.