reklama
reklama

Medale Prezydenta Miasta Lublin z okazji Dnia Kobiet. Wyróżniono dziewięć Lublinianek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Medale Prezydenta Miasta Lublin z okazji Dnia Kobiet. Wyróżniono dziewięć Lublinianek - Zdjęcie główne

Z okazji Dnia Kobiet prezydent Lublina wyróżnił 9 Lublinanek za ich pracę na rzecz mieszkańców | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Dziewięć Lublinanek zostało uhonorowanych Medalem Prezydenta Miasta Lublin. - Dzień Kobiet jest po raz kolejny okazją do podziękowania niezwykłym Kobietom, których obecność w Lublinie sprawia, że jesteśmy miastem o wyjątkowej energii - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
reklama

Wyróżnienie za pracę na rzecz mieszkańców
 
Z okazji Dnia Kobiet (8 marca) Krzysztof Żuk - prezydent Lublina, uhonorował Medalami Lublinianki, które poprzez swoją aktywność prywatną i zawodową przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta oraz angażują się w pracę na rzecz mieszkańców Lublina. W tym roku Medalem Prezydenta Miasta Lublin uhonorowanych zostało dziewięć Lublinianek rekomendowanych do wyróżnienia przez Forum Kobiet Lublina. W gronie wyróżnionych znalazły się: Czesława Borowik, dr n. med. Barbara Hasiec, dr n. med. Małgorzata Piasecka, Elżbieta Czegus, Ewa Flis, Monika Małocha, Natalia Kluz, Nina Mościcka, Urszula Zabielska.  
 
- Dzień Kobiet jest po raz kolejny okazją do podziękowania niezwykłym Kobietom, których obecność w Lublinie sprawia, że jesteśmy miastem o wyjątkowej energii. Dziękuję za Waszą kreatywność i zaangażowanie widoczne każdego dnia we wszystkich obszarach życia miasta, a wszystkim Mieszkankom Lublina życzę dużo zdrowia, niesłabnącego entuzjazmu, satysfakcji i sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Dzięki Wam, Lublin jest wspaniałym miastem - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Medalem Prezydenta Miasta Lublin wyróżniane są instytucje, organizacje i osoby, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem społecznym służą Lublinowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promocji miasta. Mogą to być osiągnięcia w zakresie: kultury, sztuki, nauki, edukacji, sportu, promocji zdrowia czy przedsiębiorczości.
 
W związku z sytuacją epidemiczną uroczystość wręczenia medali odbędzie się w późniejszym terminie. 
 
Biogramy wyróżnionych
 
Czesława Borowik – w 1982 roku zaczęła pracę w Radiu Lublin. Na początku przez wiele lat łączyła pracę dla programu lokalnego z intensywną współpracą z Polskim Radiem, a w 1995 r. zajęła się wyłącznie reportażem. Zaowocowało to serią nagród w konkursach ogólnopolskich i zagranicznych. W Studiu Historii Mówionej, które prowadziła w Radiu Lublin w latach 2000-2004 gromadziła wspólnie ze studentami UMCS relacje świadków historii, uczestników wydarzeń związanych z Lublinem. Wspierało ją w tym 11 profesorów lubelskich uczelni, którzy wraz z red. Borowik współtworzyli Stowarzyszenie Miłośników Historii Mówionej. Przez 20 lat uczyła warsztatu radiowego studentów UMCS. W latach 2001-2004 ponad tysiąc uczniów, nauczycieli i studentów wzięło udział w Radiowych Akademiach Historii Mówionej, które prowadziła w rozgłośni lubelskiej. W drugiej połowie lat 90. wraz z Ośrodkiem "Brama Grodzka – Teatr NN” organizowała Dni i Noce Teatru Polskiego Radia, co przerodziło się w Festiwal Dwa Teatry realizowany w Sopocie. W Ośrodku Brama Grodzka zainicjowała gromadzenie historii mówionych. Od trzech lat prowadzi Redakcję Reportażu Polskiego Radia Lublin. 
 
dr n. med. Barbara Hasiec lekarz kierujący Oddziałem Chorób Zakaźnych Dziecięcych w Szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Ekspert w zakresie pediatrii oraz chorób zakaźnych. Jest zaangażowana w leczenie dzieci chorujących na COVID-19 oraz wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19 (PIMS), który jest nową jednostką chorobową, występującą u dzieci i młodych dorosłych, związaną z przebytym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, a także Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Promuje wiedzę na temat szczepień, traktując ją jako skuteczne narzędzie zapobiegania chorobom zakaźnym. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną dla lekarzy i pielęgniarek, jak również rodziców. Jest autorką kilku publikacji z zakresu chorób zakaźnych. W 2013 roku Zarząd Polskiego Towarzystwa Wakcynologii powierzył jej organizację V Krajowej Konferencji PTW "Szczepienia – wykorzystaj szansę”, która odbyła się w Lublinie. Była inicjatorką utworzenia w szpitalu, w którym pracuje, poradni konsultacyjnej do spraw szczepień dla dzieci z grup wysokiego ryzyka. Od 2014 roku zasiada w Radzie Społecznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, a od 2015 roku również w Radzie Społecznej Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. Za swoją pracę została w 2017 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia”. 
 
dr n. med. Małgorzata Piasecka – od 34 lat pracuje w ochronie zdrowia. Od początku swojej kariery zawodowej jest związana z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, gdzie przeszła kolejne stopnie awansu zawodowego: od asystenta do ordynatora Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Oddział kierowany przez dr n. med. Małgorzatę Piasecką leczy najciężej chorych nie tylko z własnego szpitala, ale też z innych szpitali regionu, będących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Od października 2020 roku leczeni na oddziale są też chorzy z zakażeniem wirusem SARS-COV-2 z ciężkim przebiegiem (ponad 130 chorych). Stosowane standardy leczenia oraz nowoczesny sprzęt nie tylko stawiają Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w czołówce krajowej, ale sprawiają także, że jest on bardzo wysoko oceniany przez pacjentów.
 
Elżbieta Czegus – od 31 lat jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 29 w Lublinie. O jej pracy i dorobku zawodowym najlepiej świadczą wyniki, jakie osiągają jej uczniowie, również podczas egzaminów ósmoklasistów. Jest wśród nich liczne grono finalistów i laureatów kuratoryjnych konkursów z języka polskiego. Od początku pandemii Elżbieta Czegus, angażując całą swą energię i umiejętności, prowadzi zajęcia i cały proces nauczania w taki sposób, aby nie tylko jak najlepiej przygotować młodzież, ale też zminimalizować wszelkie ograniczenia związane z nauką w trakcie epidemii. 
 
Ewa Flis – nauczycielka z 35-letnim stażem pracy. Aktualnie uczy chemii i matematyki w klasach VII-VIII oraz pełni rolę wicedyrektora w Szkole Podstawowej Nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie. Była też dyrektorem Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Krzczonowie i wizytatorem Kuratorium Oświaty w Lublinie. Wysoko ceni sobie bezpośredni kontakt z uczniem, potrafi być dla niego rodzicem, przyjacielem, a przede wszystkim wychowawcą. Spod jej ręki wyszło wielu olimpijczyków, zarówno z chemii i z matematyki.
 
Monika Małocha – od ponad 20 lat pracuje w Domu Pomocy Społecznej "Kalina” w Lublinie, początkowo na stanowisku pielęgniarki, później pielęgniarki koordynującej, a obecnie kierownika zespołu. W okresie pandemii COVID-19 podjęła się wprowadzenia nowych zasad postępowania w placówce. W momencie potwierdzenia ogniska koronowirusa, co miało miejsce na przełomie października i listopada 2020 roku, była jedną z osób odpowiedzialnych za organizację pracy personelu i dostosowania opieki nad zakażonymi mieszkańcami do nowych realiów. Czuwała nad właściwym przebiegiem procesu leczenia osób z potwierdzonym wynikiem COVID-19, była w stałym kontakcie z lekarzem POZ i pracownikami Sanepidu. Czynnie włączała się w proces opieki nad chorymi, była dostępna dla swych współpracowników w każdym momencie – nie tylko w trakcie dyżuru w pracy, ale również w czasie wolnym. 
 
Natalia Kluzstudiuje na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest asystentką koordynatora lokalnego ds. Człowieka i Pokoju Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny Poland, IFMSA Poland oddział Lublin. Aktywnie współpracuje z organizacjami senioralnymi przygotowując programy z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. W czasie pandemii organizowała przez platformę internetową cykliczne spotkania dla seniorów nt. profilaktyki chorób cywilizacyjnych i prowadzenia zdrowego stylu życia. W ramach programu "Pora Seniora” IFMSA Lublin zorganizowała wśród studentów kierunku lekarskiego UM zbiórkę ręcznie wykonanych prezentów świątecznych dla podopiecznych "Stowarzyszenia mali bracia Ubogich”. Brała aktywny udział w ogólnopolskiej akcji tworzenia audiobooka dla dzieci, z którego dochód trafi do polskich hospicjów – akcja pt. "Czytamy pomagamy”. Była wolontariuszką w programie "Niewidzialni”, który miał na celu przygotowywanie posiłków dla osób bezdomnych i wydawanie ich w Jadłodzielni przy al. Tysiąclecia. Wraz z Lubelskim Uniwersytetem Drugiego Wieku realizuje cykliczny program edukacyjny dla seniorów "Drogi do zdrowia”.
 
Nina Mościcka – posiada 41-letni staż pracy w zawodzie pielęgniarki. Od 2016 roku pracuje w Klinice Chorób Zakaźnych w SPSK Nr 1 w Lublinie na stanowisku pielęgniarki oddziałowej. Od marca 2020 roku wraz ze swoim zespołem pielęgniarek i pielęgniarzy walczy o zdrowie i życie pacjentów chorych na COVID-19. Jak mówi, pandemia to trudny czas, który niesie ze sobą wiele wyzwań w codziennej pracy i życiu medyków. Za swoją pracę i postawę została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia".
 
Urszula Zabielska – zainspirowana działaniami francuskiej organizacji Les Petits Frères des Pauvres postanowiła wspierać seniorów, których bolączką jest samotność. Dziś jest koordynatorką regionalną "Stowarzyszenia mali bracia Ubogich” w Lublinie. Od 2017 roku jako pracownik organizacji wraz z wolontariuszami wspiera samotnych najstarszych lublinian koordynując program Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć. Od stycznia 2020 roku działa w Świdniku, organizując na miejscu wolontariat towarzyszący dla najstarszych mieszkańców miasta. Obecnie, w dobie pandemii Stowarzyszenie cały czas wspiera osoby starsze w Lublinie oraz w Świdniku. Organizuje i koordynuje lokalne działania wolontariuszy, którzy odwiedzają samotnych seniorów w domach, zapewniając im wsparcie oraz organizując szkolenia i superwizje. W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy organizuje wraz z koordynatorką wolontariatu i wolontariuszami akcje świąteczne – śniadanie wielkanocne oraz wigilię dla podopiecznych Stowarzyszenia, a w okresie wakacji krótkie wycieczki za miasto.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama