Reklama

Reklama

Marka Lubelska Oświata. Miasto podsumowuje dekadę w oświacie

Opublikowano: pon, 1 lut 2021 12:41
Autor: | Zdjęcie: Print screen z prezentacji Miasta Lublin

Marka Lubelska Oświata. Miasto podsumowuje dekadę w oświacie - Zdjęcie główne

Marka Lubelska Oświata. Miasto podsumowuje dekadę w oświacie | foto Print screen z prezentacji Miasta Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Urząd Miasta Lublin podsumował działania oświatowe w latach 2010-2020. W tym czasie m.in. zmodernizowano niektóre szkoły, pozyskano dotacje unijne i organizowano szkolenia. Jednocześnie wydatki na oświatę są niezmiennie największą pozycją w miejskim budżecie.

Reklama

Na oświatę miasto wydaje najwięcej
 
Miasto Lublin podsumowało działania dotyczące oświaty w latach 2010-2020. Wydatki na zadania oświatowe stanowiły ponad jedną trzecią budżetu Miasta rocznie. W latach 2010-2020 przeznaczono na to ponad 7 mld zł.
 
- Rozwijanie jakości i efektywności kształcenia jest od lat jednym z priorytetów Miasta i stanowi integralną część zadań i zaleceń określonych w Strategii Rozwoju Lublina. Od lat realizujemy lokalną politykę edukacyjną z uwzględnieniem aktualnych wyzwań demograficznych, kulturowych, gospodarczych i społecznych. Rezultatem takich założeń jest wysoki odsetek wydatków Miasta ze środków własnych w relacji do otrzymywanych na te zadania subwencji i dotacji. Wydatki na zadania oświatowe stanowią od lat największą pozycję budżetu Lublina. Jest to wynikiem zarówno wielkości realizowanych przez Miasto zadań, jak również troski o jak najwyższy poziom świadczonych usług. Rozwój oświaty i inwestowanie w wiedzę stanowi obszar szczególnego zainteresowania i znaczących sukcesów naszego samorządu - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
- Odpowiedni poziom finansowania oświaty przekłada się na zapewnienie szkołom i placówkom właściwych warunków nauki i pracy. Dzięki takiej polityce oświatowej Miasto Lublin może poszczycić się wysoką jakością kształcenia, którą potwierdzają wyniki egzaminów zewnętrznych oraz zdawalność matury, istotnie wyższe od średniej krajowej oraz wysoka pozycja szkół Lublina wśród dwunastu miast należących do Unii Metropolii Polskich. O wysokim poziomie lubelskiej oświaty w ostatnim dziesięcioleciu jednoznacznie świadczą również liczne wyróżnienia. Lublin, co roku otrzymuje tytuł Samorządowy Lider Edukacji – jeden z najbardziej cenionych certyfikatów jakości, jaki może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego za osiągnięcia w dziedzinie polityki oświatowej i wzorowe zarządzanie szkolnictwem - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin, ds. oświaty i wychowania.
 
Nowe obiekty i modernizacje
 
W ciągu ostatniej dekady powstały nowe obiekty, m.in. Zespół Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej, Zespół Szkół nr 13 przy ul. Berylowej oraz Szkoła Filialna dla Dzieci z Autyzmem przy ul. Kurantowej. Zmodernizowano ponad 30 szkół i placówek np. przebudowano budynki dawnego Gimnazjum nr 13 na potrzeby Szkoły Muzycznej I i II stopnia, dzięki czemu powstał obiekt z nowoczesną salą koncertową. Zmiany zaszły również w infrastrukturze sportowej szkół, o czym świadczą nowe lub odnowione pływalnie, kompleksy boisk i place zabaw w szkołach podstawowych. Nowe boiska i sale umożliwiają lubelskim uczniom udział w lekcjach wychowania fizycznego oraz uprawianie różnych dyscyplin. Powstało też 7 przedszkoli w 10 lokalizacjach, co przekłada się na 1430 nowych miejsc dla dzieci.
 
Ponad 35 mln zł uninych dotacji
 
Miasto pozyskiwało też środki unijne na rozwój oświaty. Ponad 100 pracowni i warsztatów szkolnych zostało doposażonych w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, w tym pracownie zawodowe. Na wyposażenie pracowni szkolnych pozyskano ponad  6,5 mln zł. Środki europejskie pomogły również zrealizować kilka inwestycji oświatowych np. przebudowa, remont budynku szkoły i zakup wyposażenia do pracowni szkolnych w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, budowa i wyposażenie stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych oraz wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dla jednostek oświatowych Miasta Lublin. Środki na infrastrukturę szkolną w ramach projektów unijnych wyniosły ponad 35 mln zł.
 
Kursy i szkolenia
 
Poza tym, zrealizowano 185 projektów oświatowych nieinwestycyjnych o wartości ponad 93 mln, z czego prawie 82 mln stanowiło dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Utworzono ponad 470 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, w tym 40 dla dzieci z niepełnosprawnościami, wraz z pełnym wyposażeniem i nowoczesną ofertą edukacyjną. Ponad 18 tys. uczniów objęto wsparciem w ramach dodatkowych zajęć, m.in. rozwijających kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne pożądane przez pracodawców oraz zajęć pozwalających zdobyć dodatkowe umiejętności i uprawnienia zwiększające szanse na rynku pracy. Uczniowie mieli również możliwość skorzystania ze wsparcia doradcy zawodowego i opracowania indywidualnych planów kariery. Dodatkowo dla ponad 2,7 tys. uczniów szkół zawodowych zorganizowano staże i praktyki zawodowe. Ponad 1,7 tys. nauczycieli i pracowników oświaty mogło podnosić kompetencje i kwalifikacje na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych, szkoleniach, stażach u pracodawców i wizytach studyjnych na uczelniach wyższych. Ogółem w ramach projektów zorganizowano ponad 122 tys. godzin dodatkowych zajęć, kursów, szkoleń, warsztatów, wizyt studyjnych i studiów podyplomowych oraz ponad 100 wymian międzynarodowych.
 
Kształcenie zawodowe
 
Z kolei kształcenie w szkołach zawodowych zyskało narzędzia i pracownie modernizowane i doposażane w ramach projektów unijnych oraz z pomocą pracodawców, staże i praktyki organizowane u pracodawców oraz zagraniczne staże i praktyki. Prawie 44 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych dla młodzieży kształci się w szkołach zawodowych. Technika oferują naukę w 39 zawodach, a szkoły branżowe - w 16. Odbywają się też kwalifikacyjne kursy zawodowe. Od 2012 roku otworzono 141 grup w 25 kwalifikacjach.
 
Więcej nauczycieli dyplomowanych
 
Natomiast odsetek nauczycieli dyplomowanych zwiększył się z 44 proc. w roku 2010 do 61 proc. w roku 2020. To efekt systematycznego podnoszenia kompetencji i rozwoju zawodowego. Istotne w tym zakresie jest doskonalenie zawodowe nauczycieli, które w ciągu ostatnich 10 lat dofinansowane zostało na kwotę ponad 20 mln zł.
 
Stypendia dla najzdolniejszych
 
Oprócz tego, Miasto Lublin wspiera i promuje najzdolniejszych uczniów i studentów poprzez program stypendialny. W ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w ciągu minionych 10 lat przyznano 4,4 tys. stypendiów dla najzdolniejszych uczniów lubelskich szkół. Dodatkowo, 135 studentów zostało stypendystami Programu wspierania laureatów i finalistów zawodów stopnia centralnego, olimpiad oraz turniejów, studiujących na terenie miasta Lublin, natomiast w ramach Miejskiego programu stypendialnego dla studentów i doktorantów przyznano 909 stypendiów. Na stypendia dla najzdolniejszych uczniów i studentów przeznaczono kwotę 8,6 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.