reklama
reklama

Lublin: stolica województwa na I miejscu w rankingu zielonych miast

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: stolica województwa na I miejscu w rankingu zielonych miast - Zdjęcie główne

Miasto Lublin | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin zajął I miejsce w raporcie Europolis – zielone miasta, opracowanym przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu. Lublin doceniono m.in. za sieć trolejbusów.
reklama

- Lublin dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w kontekście społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym. Wyniki w rankingu i umiejscowienie Lublina na pierwszym miejscu pokazuje, że działania podejmowane przez nas realnie przekładają się na poprawę jakości środowiska i życia mieszkańców. Lublin został doceniony jako miasto najaktywniej dążące do tego, by "stać się zielone". Od wielu lat realizujemy szereg projektów i prośrodowiskowych działań inwestycyjnych mających na celu poprawę komfortu życia lublinian przy zachowaniu idei zrównoważonego rozwoju. Są to inwestycje w nowoczesny i niskoemisyjny transport, poprawę infrastruktury drogowej, termomodernizację czy wymianę nieefektywnych systemów ogrzewania. Zwiększamy tereny zielone dostępne dla mieszkańców miasta i turystów, a działania mające na celu utrzymanie i poprawę bioróżnorodności spotykają się z pozytywnym odbiorem. Wspólnie z mieszkańcami realizujemy pomysły i rozwiązania na rzecz lepszego, bardziej zrównoważonego życia i pracy. Lokalne działania na rzecz klimatu podejmowane na poziomie samorządów stanowią ważny czynnik na drodze do globalnych zmian - mówi Krzysztof Żuk prezydent Miasta Lublin.
 
Miasto dobrze oceniono w takich kategoriach jak zdrowie publiczne, transport publiczny oraz działania na rzecz jakości powietrza. Elementem wyróżniającym Lublin na tle pozostałych miast jest stale rozwijana sieć trolejbusów, którą w Polsce mogą pochwalić się jeszcze tylko Gdynia i Tychy. Zdaniem ekspertów "zaangażowanie na rzecz elektromobilności oraz efektywności energetycznej pozwoli stolicy Lubelszczyzny dodatkowo podnieść jakość życia mieszkańców oraz, w połączeniu z nowymi inwestycjami, zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu”.
 
Raport Europolis – zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców opublikowano we wtorek (15 czerwca) w trakcie konferencji Europolis - polskiego, cyklicznego spotkań na temat rozwoju miast. Głównym jego założeniem jest przekonanie, że miasta odgrywają niezwykle istotną, decydującą rolę w zakresie ochrony klimatu i środowiska oraz w transformacji, której celem jest zaprowadzenie neutralności klimatycznej.
 
 
Raport opracowano na podstawie 5 wskaźników: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna i zdrowie publiczne. W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczeń zostały wykorzystane m.in. ogólnodostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego (w tym Banku Danych Lokalnych), archiwum Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletyny Informacji Publicznej, mapy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także dane otrzymane bezpośrednio od miast – z urzędów oraz od przedsiębiorstw komunikacyjnych.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama