reklama
reklama

Lublin ratuje żaby przed kołami samochodów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Urząd Miasta Lublin prowadzi wiosenną akcję ratowania żab z ruchliwych ulic. - Aby zminimalizować skalę zjawiska w miejscach, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, na przełomie marca i kwietnia rozstawione zostały specjalne płotki naprowadzające - mówi zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska.
reklama

W okolicach Zalewu Zemborzyckiego, w pobliżu ul. Janowskiej i Lipskiej ustawione zostały płotki naprowadzające zwierzęta. Ma to związek z występującym corocznie zjawiskiem migracji płazów. Miasto koordynuje w ten sposób akcję ratowania żab i prosi kierowców o zmniejszenie prędkości, a wolontariuszy o włączenie się w akcję przenoszenia zwierząt w bezpieczne miejsca.
 
- Wiosną, po wybudzeniu z zimowego snu, żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie masowo giną pod kołami samochodów. Aby zminimalizować skalę zjawiska w miejscach, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, na przełomie marca i kwietnia rozstawione zostały specjalne płotki naprowadzające. Pod nimi umieszczone są wiaderka, do których wpadają wędrujące żaby. W Lublinie akcja przenoszenia żab potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody, zwłaszcza od temperatury i wilgotności powietrza. Kierowców przemieszczających się ulicami w rejonie Zalewu Zemborzyckiego, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi i wzmożoną czujność - mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
 
Od ubiegłego roku pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin monitorują natężenie migracji płazów i przenoszą żaby do pobliskiego zbiornika wodnego. Każdy może włączyć się w taką akcję, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierzą. W tym celu mozna kontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerem telefonu: 81 466 26 41.

 

Wszystkie gatunki żab i ropuch w Polsce znajdują się pod ochroną. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym komarami, stonkami, pajęczakami, chrząszczami, ślimakami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama