Reklama

Reklama

Lublin: podsumowano połowę kadencji Zarządu Województwa Lubelskiego. Marszałek: Ostatnie miesiące z pewnością były dla nas wielkim wyzwaniem

Opublikowano: 25 maja 2021 17:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja podsumowująca połowę kadencji obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego (wybór marszałka i zarządu nastąpił na sesji 21 listopada 2018 roku). W trakcie konferencji każdy z marszałków podsumował pracę podległych sobie departamentów.

Reklama

- Dokonując pewnych podsumowań, trzeba przyznać, że ostatnie miesiące z pewnością były dla nas wielkim wyzwaniem. W pewnych obszarach musieliśmy zweryfikować wcześniejsze plany i zamierzenia. Trzeba było podjąć jak najskuteczniejsze działania, by zminimalizować konsekwencje pandemii w gospodarce regionu, przygotować wsparcie służby zdrowia i zawalczyć o utrzymanie największej liczby miejsc pracy w Lubelskiem. Obok tego trwała normalna praca na wielu polach należących do kompetencji samorządu województwa. Sądzę, że z jednej strony jesteśmy gotowi do długofalowych działań w warunkach trwającej pandemii, z drugiej chcemy dobrze wykorzystać posiadane narzędzia, aby stymulować rozwój regionu - powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego. - Liczę, że kontynuacja różnorodnych działań podejmowanych przez samorząd województwa wzmocni nasz region pod względem inwestycyjnym, zapewni bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom i poprawi zaplecze infrastrukturalne, pozwalając zmniejszyć różnice w zakresie rozwoju gospodarczego w poszczególnych częściach województwa. Wierzę, że współdziałanie rządu z samorządami stworzy dobre warunki dla rozwoju firm, które z tej szansy dobrze skorzystają. Zapewniam, że będziemy w kolejnych latach nad tym intensywnie pracować - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: kolejne środki na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców

O inwestycjach m.in. w drogi wojewódzkie mówił wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

- Nie ma rozwoju regionu, bez rozwoju infrastruktury drogowej. Inwestycje są realizowane w każdej części województwa lubelskiego. To zrównoważony rozwój na który stawiamy. W ramach naszych inwestycji oddaliśmy ponad 120 km nowych i przebudowanych dróg między innymi na tak ważnych szlakach jak Lubartów-Parczew, Zamość-Nielisz, czy jak dojazd do Lublina w ramach drogi 835 - mówił Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

Jako kolejny zabrał głos drugi wicemarszałek, który odpowiedzialny jest za Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego oraz Departament Strategii i Rozwoju.

- Przez dwa lata został opracowany i wprowadzony najważniejszy dla naszego województwa dokument – Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2021-2030. Jest to dokument dający ogromne szanse rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa - stwierdził Zbigniew Wojciechowski. - Kolejny nasz sukces to zmiana lubelskiego Muzeum na Zamku w Muzeum Narodowe. Po remoncie jest to muzeum na miarę XXI wieku - dodał.

Następnie głos zabrał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

- Infrastruktura województwa to również kolej. W naszym województwie sieć kolejowa należy do najmniejszej w Polsce. Dlatego też w ramach RPO 2014-2020 poczyniliśmy szereg działań, które ten stan rzeczy zmieniły. Między innymi zakupiliśmy 9 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych, zrewitalizowaliśmy również linię kolejową nr 30 na odcinku Lubartów-Parczew - powiedział Zdzisław Szwed.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa konkurs "Lubelskie. Smakuj życie!” na najlepszy film [WIDEO]

Jako ostatni wystąpił członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który nadzoruje kwestie związane z ochroną środowiska.

- Troska o środowisko i warunki życia mieszkańców Lubelskiego determinują wszystkie nasze działania. Jednym z naszych sukcesów jest przygotowanie projektu lubelskiej uchwały antysmogowej. Jesteśmy przekonani, że dzięki niej w najbliższym czasie mieszkańcy naszego województwa będą oddychać czystszym powietrzem - mówił Sebastian Trojak. - Procedując tę uchwałę, udowodniliśmy, że nie boimy się wyzwań i mamy zdolności do wypracowania konsensusu akceptowalnego społecznie - podsumował.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.