reklama
reklama

Lublin: naukowiec z UMCS z Nagrodą Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Lublin: naukowiec z UMCS z Nagrodą Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego - Zdjęcie główne

Dr Ariel Orzełek | foto Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Doktor Ariel Orzełek z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej otrzymał Nagrodę Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Wyróżniono Go za książkę pt. "Poszukiwanie modelu realizmu politycznego. Myśl i publicystyka Aleksandra Bocheńskiego".
reklama

Bohater nagrodzonej pracy, Aleksander Bocheński (1904–2001) był jednym z polskich publicystów doby najnowszej. Jako autor fundamentalnych dla polskiej dwudziestowiecznej myśli politycznej "Dziejów głupoty w Polsce" zapisał się jako zdecydowany krytyk nurtu romantycznego i insurekcyjnego w narodowej historiografii. Książka pracownika Instytutu Historii UMCS, dr Ariela Orzełka - "Poszukiwanie modelu realizmu politycznego. Myśl i publicystyka Aleksandra Bocheńskiego", przedstawia ewolucję ideową Bocheńskiego na tle jego politycznej biografii, uwypuklając jego dążenie do zdefiniowania realizmu politycznego w warunkach burzliwego polskiego wieku XX.

Za tę właśnie książkę dr. Orzełek, 19 czerwca na Gali Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otrzymał nagrodę główną w konkursie na najlepszą książkę o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji za rok 2020.

Jury konkursu stwierdziło w swoim werdykcie, że "książka porusza fundamentalną, także obecnie – kwestię realizmu politycznego, który był jedną z przesłanek działalności Romana Dmowskiego. Polityka polska to polityka realna – uważał Dmowski, znajdując zrozumienie dla swoich tez także wśród przedstawicieli innych obozów politycznych. Jednym z nich był Aleksander Bocheński, wywodzący się z przedwojennego obozu konserwatywnego. W jego bogatej twórczości, zwłaszcza po 1945 roku, myśl Romana Dmowskiego był obecna  cały czas. To właśnie Bocheński był w tym okresie, co nie było łatwe, jej propagatorem i sympatykiem. Książka Ariela Orzełka jest wyczerpującym i  profesjonalnym wykładem na ten temat".

Jury podziela opinię na temat tego dzieła sformułowaną przez prof. Tomasza Sikorskiego, który uważa, że "Bez wątpienia jest to praca ze wszech miar wartościowa, pod względem źródłowym doskonała, wręcz imponująca. Doktor Ariel Orzełek w obrębie problematyki poruszanej zamyka całkowicie pole badawcze przez siebie zakreślone".

Dr Orzełek jako historyk zajmuje się biografistyką i historią myśli politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk katolików świeckich w Polsce Ludowej i postaci ideowo skomplikowanych, uwikłanych w dylematy polityczne XX wieku. Obecnie przygotowuje książkę poświęconą politycznym drogom Jana Frankowskiego i Konstantego Łubieńskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama