Reklama

Reklama

Lublin: Na uczelniach jest za dużo zagranicznych studentów? Poseł chce wyjaśnień od ministra Przemysława Czarnka [WIDEO]

Opublikowano: 27 lipca 2021 10:47
Autor: | Zdjęcie: Screen: Michał Krawczyk - poseł na Sejm RP/Facebook

Lublin: Na uczelniach jest za dużo zagranicznych studentów? Poseł chce wyjaśnień od ministra Przemysława Czarnka [WIDEO] - Zdjęcie główne

Poseł Michał Krawczyk skomentował sprawę w trakcie konferencji prasowej na terenie kampusu UMCS w Lublinie | foto Screen: Michał Krawczyk - poseł na Sejm RP/Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Wyjaśnienia w sprawie wypowiedzi Przemysława Czarnka na temat tego, że "Była pewna przesada, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie uczelni" chce poseł Michał Krawczyk. Wszystko zaczęło się od tego, że Młodzież Wszechpolska stwierdziła, iż liczba przyjętych cudzoziemców na studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, jest za duża.

Reklama

Młodzież Wszechpolska: "UAM dla Polaków"

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu podobnie jak wszystkie uczelnie, prowadzi letnią rekrutację na studia. Uniwersytet przyjmuje m.in. osoby zza granicy, co skomentował Młodzież Wszechpolska. Dlatego przy gmachu Uniwersytetu pojawił się transparent z napisem "UAM dla Polaków", a Młodzież Wszechpolska na Twitterze wyraziła oburzenie wynikami rekrutacji na uczelni, o czym informował m.in. Polsat News.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: UMCS podał wstępne wyniki rejestracji na studia. Kandydatów więcej niż w zeszłym roku

- Liczba przyjętych cudzoziemców w porównaniu do polskich studentów jest niezwykle duża, co ogranicza możliwości dostania się na studia naszych rodaków. Maturzyści, którzy często marzyli, by kształcić się na Uniwersytecie, zostali pozbawieni miejsc poprzez cudzoziemców, zdających inne testy maturalne, wymagające innego poziomu wiedzy. Młodzi, ambitni ludzie zmuszani są do wyjazdu z miasta, by podjąć studia na wybranym przez siebie kierunku. Wielu z nich nie wróci już do Poznania" - podkreślono w oświadczeniu Młodzieży Wszechpolskiej - poinformował Polsat News.

Przesadne umiędzynarodowienie uczelni?

Sprawę skomentował Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki w rozmowie z Polskim Radiem 24.

- Polskie uczelnie są dla polskich studentów, to oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków. Była pewna przesada, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie uczelni, które było priorytetem Jarosława Gowina (byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - przyp. red.). Zmieniamy to - mówił Przemysław Czarnek.

"Getto ławkowe"

Na te słowa zareagował Michał Krawczyk - lubelski poseł Koalicji Obywatelski.

- Te słowa uderzają w polskie uczelnie i miasto Lublin i nigdy nie powinny być wypowiedziane przez żadnego polityka, urzędnika, a co dopiero przez ministra edukacji i nauki. One brzmią jak manifest nacjonalisty i przywołują najgorsze i najbardziej smutne czasy w polskiej historii. Jak słyszę te słowa, to przypomina mi się getto ławkowe z przedwojennej Polski, kiedy to co bardziej zapalczywi nacjonaliści na polskich uczelniach rozsadzali po jednej stronie sali wykładowej studentów pochodzenia polskiego, a po drugiej pochodzenia żydowskiego. Zastanawiam się, czy Przemysław Czarnek takimi swoimi wypowiedziami nie budzi takich właśnie demonów i czy za moment sam nie zaproponuje tego, żeby wprowadzić getto ławkowe na nowy wzór. Żeby rozsadzać na jedną stronę sali studentów polskich, a na drugą studentów zagranicznych - zastanawia się Michał Krawczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: KUL podał wstępne wyniki rekrutacji. Ilu chętnych i jakie są najpopularniejsze kierunki?

Oprócz tego, poseł przedstawił dane. Zgodnie z nimi w roku akademickim 2019/2020 w Lublinie było łącznie 60,3 tys. studentów. Z tego 6,7 tys., czyli 11% to obcokrajowcy. - Studenci zagraniczni to konkretne pieniądze. W ubiegłym roku akademickim zapłacili 106 mln zł za możliwość studiowania na polskich uczelniach. Wynajmują też mieszkania, kupują żywność, korzystają z usług, które są prowadzone przez mieszkańców. No i pracują w Lublinie - stwierdził parlamentarzysta - Dlatego słowa ministra Czarnka uderzają w lubelskie uczelnie i w miasto Lublin.

Dodatkowo, zapowiedział, że napisze interpelację do ministerstwa edukacji i nauki. - Chcę się dowiedzieć, co naprawdę minister miał na myśli oraz jakie ma on plany, jeśli chodzi o zmiany w funkcjonowaniu uczelni w zakresie umiędzynarodowienia - wyjaśniał Krawczyk.

Konferencja prasowa posła Michała Krawczyka w sprawie zagranicznych studentów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.