Reklama

Reklama

Lublin: Koalicja Obywatelska przeciwna projektowi ustawy o lasach. Marta Wcisło: Powinien nazywać się: "Lasy - prywatyzacja dla kasy" [WIDEO]

Opublikowano: 24 maja 2021 14:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelscy posłowie Koalicji Obywatelskiej - Marta Wcisło i Michał Krawczyk stanęli w obronie lasów państwowych. Chodzi o projekt ustawy o lasach państwowych. Projekt dopuszcza wycinkę lasów i przekształcenie lasów państwowych w tereny prywatne.

Reklama

Opozycja przeciwna projektowi

Niedawno posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt ustawy w sprawie zmian ustawy o lasach. Pozwala on na wymianę lasu, który jest w zarządzie Lasów Państwowych na grunt bez większej wartości, np. teren poprzemysłowy, a las może być wtedy wycięty pod inwestycję. Projekt rozpatrywała komisja sejmowa, a PiS przegrało głosowanie, bo część Zjednoczonej Prawicy okazała się niezjednoczona.

- Ustawa daje możliwość zamiany terenów leśnych, niezwykle cennych przyrodniczo na tereny przemysłowe. Doprowadzi do sytuacji, w której w miejscach lasów będą mogły powstać fabryki, fermy zwierząt, a nawet wysypiska śmieci, czy kopalnie. Pod pretekstem inwestycji, lasy będą przekazywane w ręce spółek z udziałem Skarbu Państwa i samorządów zaprzyjaźnionych z partią rządzącą. To furtka do prywatyzacji lasów państwowych naszego dobra narodowego - przekonuje Marta Wcisło - Jesteśmy przeciwni temu projektowi. Powinien nazywać się: "Lasy - prywatyzacja dla kasy".

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: aktywiści symbolicznie zamkną park na Górkach Czechowskich. Uważają, że nie jest naturalistyczny

- Jak to może wyglądać w praktyce? Otóż np. ktoś ma kilka hektarów pola, na którym uprawia buraki i uznaje w pewnym momencie, że chciałby być właścicielem lasu. Kieruje więc wniosek do dyrektora swojej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o zamianę tego swojego gruntu, na którym uprawia buraki na las. Taką zgodę na mocy tej ustawy otrzymuje, ponieważ nie ma tu żadnych innych wytycznych, które byłyby konieczne do sprawdzenia. Dyrektor wydaje taką zgodę i przedsiębiorca staje się właścicielem nie pola buraków, tylko ogromnego lasu - mówi Michał Krawczyk. 

Poseł dodaje też, że przedsiebiorca jeśli będzie na tym gruncie realizował inwestycje służącą rozwojowi, to będzie mógł na tym terenie wybudować halę, fabrykę lub prowadzić jakąkolwiek inną działalność i przed tym wycina las. Jednocześnie zaznaczył, że posłowie PiS, którzy przygotowali projekt, zapowiedzieli wniesienie do niego poprawek. - Nie da się poprawić czegoś, co umożliwia prywatyzację i wycinkę lasów - twierdzi Krawczyk

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Michała Krawczyka w sprawie projektu o lasach państwowych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.