Reklama

Reklama

Lubelski ZUS wypłacił 19 mln zł odszkodowań za wypadki w pracy

Opublikowano: pt, 30 kwi 2021 13:20
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lubelski ZUS wypłacił 19 mln zł odszkodowań za wypadki w pracy - Zdjęcie główne

Lubelski ZUS wypłacił 19 mln zł odszkodowań za wypadki w pracy | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wypłacił ponad 3 tys. jednorazowych odszkodawań za wypadki w pracy, na łączną kwotę 19 mln zł. Instytucja przy okazji informuje, że część przedsiębiorców w maju zapłaci składkę wypadkową w innej wysokości niż dotychczas.

Reklama

Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe aktualizuje się co roku od 1 kwietnia. Z kolei w maju opłaca się składki za kwiecień, a to oznacza, że w maju niektórzy przedsiębiorcy zapłacą ją w zmienionej wysokości. Zmiana nie dotyczy w tym roku najmniejszych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób i podmiotów, które nie mają wpisu do rejestru REGON. Dla nich składka wypadkowa wynosi tyle co poprzednio, czyli 1,67%.

- Więksi przedsiębiorcy powinni sprawdzić nową wysokość składki, bo w ich przypadku zależy ona od ryzyka wypadkowości. Wynosi od 0,67% do 3,33%. Im branża bardziej zagrożona wypadkami przy pracy, tym wyższa składka. Do prawie 155 tys. płatników w Polsce miesiąc temu dotarł list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o nowej wysokości składki. Zawiadomienia otrzymali przedsiębiorcy, którzy wcześniej przekazali ZUS dane potrzebne do wyliczenia nowej składki - informuje Małgorzata Korba,  regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim, dodając, że pozostali płatnicy powinni sprawdzić stopę procentową składki dla swojej branży w poradniku ZUS, na stronie www.zus.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Po majówce zmiany w tarczy antykryzysowej ZUS. Z pomocy skorzysta więcej branż

Oprócz tego, z początkiem kwietnia wzrosły kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje teraz 1033 zł brutto, czyli o 49 zł więcej niż poprzednio. - Na przykład gdy lekarz orzecznik ustali 5-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to odszkodowanie wyniesie 5165 zł brutto - wyjaśnia Małgorzata Korba.

Jeżeli wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, to odszkodowanie przysługuje także członkom jego rodziny. Chodzi o przypadki, gdy prawo do odszkodowania ma małżonek lub dziecko zmarłego, to wynosi ono 93 014 zł.

W 2020 roku ZUS wypłacił 46,7 tys. jednorazowych odszkodowań na łączną kwotę 292 mln zł. W samym województwie lubelskim Zakład zrealizował prawie 3,1 tys. wypłat w sumie na 19 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.