reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi na Dzień Kobiet: W Polsce dużym zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Lubelscy terytorialsi na Dzień Kobiet: W Polsce dużym zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej - Zdjęcie główne

W pierwszym roku funkcjonowania formacji w szeregi WOT wstąpiło 650 kobiet. Do 2020 roku było już 4372 żołnierzy-kobiet | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z okazji Dnia Kobiet 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała informacje na temat kobiet w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Wynika z niej m.in., że ponad 16 proc. żołnierzy to kobiety.
reklama

- Zgodnie z tradycyjnym podziałem ról męskich i żeńskich, prowadzenie walki i ewentualne oddanie życia było obowiązkiem mężczyzn. Udział kobiet ograniczał się do "zabezpieczenia logistycznego” wojowników oraz do zadań o charakterze medycznym. Na całym niemalże świecie doszło do przełamania społecznego stereotypu i kobiety coraz częściej robią karierę w wojsku. W Polsce dużym zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej. W formacji służbę pełni ponad 27.000 żołnierzy, w tym ponad 23.300 ochotników oraz ponad 3.700 żołnierzy zawodowych - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W pierwszym roku funkcjonowania formacji w szeregi WOT wstąpiło 650 kobiet. Do 2020 roku było już 4372 żołnierzy-kobiet. Aktualnie w formacji służbę pełni ponad 27 tys. żołnierzy, z czego ponad 16 proc. stanowią kobiety. Aktualnie w formacji ogółem służbę pełni ponad 23.319 ochotników oraz ponad 3.754 żołnierzy zawodowych. Liczba żołnierzy-ochotników to 4.042 kobiety, czyli ponad 17 proc. stanu ewidencyjnego terytorialsów, a w korpusie żołnierzy zawodowych WOT 330 żołnierzy, to kobiety, co stanowi prawie 9 proc. stanu ewidencyjnego żołnierzy zawodowych.

Wiele kobiet posiada stopnie wojskowe w korpusie podoficerów i oficerów. Ma to związek z faktem, że wiele kobiet decydujących się na karierę w wojsku wykazuje wysoki poziom dyrektywności i wysoki poziom inteligencji emocjonalnej.

- Dzięki rozumieniu swoich i cudzych emocji oraz efektywnemu wykorzystywaniu tych emocji, stają się niezastąpione w kierowaniu swoim i cudzym działaniem. W grupie żołnierzy zawodowych WOT największą grupę stanowią oficerowie (ponad 46%), nieco mniej jest kobiet podoficerów (29%). Pozostali żołnierze-kobiety w korpusie żołnierzy zawodowych, to szeregowi (24%). W grupie żołnierzy-kobiet OT, największą grupę stanowią szeregowi (90%), ale i w tej grupie kobiety awansowały na podoficerów (9%) i oficerów OT (15). Ponadto spośród wszystkich żołnierzy-kobiet TSW 1,5% zajmuje stanowiska dowódców plutonów i kompanii, zaś na szczeblu drużyny i sekcji - 8,5%. - dodaje kpt. Stanula.

Kobiety-żołnierze TSW zajmują prawie 47 proc. obecnych stanowisk etatowych. Najczęściej wyznaczane są na stanowiska: ratownik medyczny czy radiotelefonista. Takie stanowiska wymagają wysokiego poziomu umiejętności interpersonalnych, empatii oraz dużej łatwości w nawiązywaniu kontaktu. Z kolei 32 proc. stanowisk, zajmowanych przez kobiety, to stanowiska bojowe, takie jak: saper, celowniczy, strzelec/snajper.

- W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka, są bardziej cierpliwe, łatwiej skupiają się na rozpoznawaniu charakterystycznych obiektów (punktów topograficznych). Ponadto są lepsze, jeśli chodzi o precyzję, plastyczność motoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową w zakresie małych ruchów wykonywanych podczas czynności manualnych, które są niezbędne na tych stanowiskach - podkreśla oficer prasowy 2 LBOT.

Do wojska wstępują kobiety wykształcone, które w cywilu często realizują się zawodowo. Poziom wykształcenia kobiet jest wyraźnie wyższy niż w przypadku wskaźnika poziomu wykształcenia żołnierzy-mężczyzn. Wśród żołnierzy-kobiet 56 proc. posiada wykształcenie wyższe.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama