reklama
reklama

Krajowy Plan Odbudowy. Lubelska Lewica o środkach na szpitale powiatowe [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Krajowy Plan Odbudowy. Lubelska Lewica o środkach na szpitale powiatowe [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa Jacka Czerniaka, Magdaleny Długosz i Roberta Lachowskiego w sprawie KPO | foto JN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelscy politycy Lewicy odnieśli się do środków, które w ramach Krajowego Planu Odbudowy, mają być przeznaczone na rzecz szpitali powiatowych województwa lubelskiego. Chodzi m.in. o oddziały położnicze.
reklama

770 miliardów złotych dla Polski

Niedawno Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma być uruchomiony w latach 2021 – 2027. Posłowie głosowali wówczas nad ratyfikacją decyzji dotyczącej zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja jest warunkiem utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Sejm przyjął Krajowy Plany Odbudowy, który jest dokumentem określającym projekty inwestycji publicznych, jakie wdroży Polska w ramach unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Odporności. Plan jest warunkiem do wypłaty Polsce środków z EFO, który z kolei jest planem odbudowy dla unijnych krajów w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Krajowy Plan Odbudowy został już przesłany do Brukseli, gdzie jest analizowany.

Do Polski ma trafić 770 miliardów złotych w ramach tego funduszu, z czego ponad 42 mld do województwa lubelskiego. Kwota ta wynika z podziału ogólnej puli w przeliczeniu na mieszkańca i liczby mieszkańców zamieszkujących dany powiat. Same środki będą przekazywane w programach, projektach, inwestycjach. Prawo i Sprawiedliwość w przyjęciu ustawy umożliwiającej Polsce otrzymanie pieniędzy, poparli politycy Lewicy.

Pieniądze m.in. na szpitale powiatowe

Lubelscy politycy - Magdalena Długosz (Lewica Razem), Robert Lachowski (Wiosna Roberta Biedronia) i Jacek Czerniak (Sojusz Lewicy Deomkratycznej) odnieśli się do propozycji Lewicy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na rzecz szpitali powiatowych województwa lubelskiego. W KPO zawarto informację ile pieniędzy przeznaczono na ochronę zdrowia. To 750 mln euro na szpitale powiatowe.

- Ustawa ratyfikacyjna mówi o tym, że wyrażamy zgodę na to, żeby Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ratyfikację, która będzie zwiększała zasoby własne. Jeżeli ta ratfikacja zostanie uchwalona w 27. państwach Unii Europejskiej, każde państwo będzie wdrażało instrumenty na podstawie Krajowych Planów Odbudowy - przypomina Jacek Czerniak.

-  Chodzi między innymi o przekazanie 30 procent pieniędzy do samorządów, ale to nie wszystko - mówi Magdalena Długosz - Druga sprawa to jest obietnica budowy ponad 71 tysięcy nowych mieszkań oraz ponad trzech tysięcy mieszkań, które mają być przystosowane z pustostanów. Jako działaczka ruchu miejskiego podkreślam tę sprawę, ponieważ rewitalizacja starych mieszkań, pustostanów, przełoży się nie tylko na dobrostan mieszkanek i mieszkańców, nie tylko na udostępnienie tanich mieszkań na wynajem, ale także na rewitalizację i na rozwój miast - dodaje Długosz.

- Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Położnych. To dobry moment, by na przykładzie oddziałów połoźniczych powiedzieć, jak wygląda stan szpitali powiatowych w Polsce. Zasady narzucone przez Narodowy Funduszu Zdrowia powodują powstawanie progów opłacalności dla oddziałów tej specjalności. W przypadku oddziaów położniczych jest to około 400-500 porodów rocznie. Jeśli oddział wykonuje mniej porodów, to po prostu staje sie nierentowny i zadłuża szpital - podkreśla Robert Lachowski. 

Dodaje też, że w przypadku zadłużających się szpitali, placówki takie nie mają możliwości finansowania ze środków własnych, inwestycji. Chodzi o np. rozbudowę bazy medycznej i zwiększanie jakości usług. 

- Jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że Fundusz Odbudowy jest czymś, co można odrzucić, to musi mieć świadomość tego, że w perspektywie 5-10 lat około 70 oddziałów położniczych w Polsce może zostać zamkniętych. Dlatego Lewica wynegocjowała pieniądze dla szpitali powiatowych, żeby można było utrzymać te oddziały - zaznaczał Lachowski. 

Z kolei Czerniak podkreśla, że szpitali powiatowych wcześniej w KPO nie było, ale dzięki Lewicy zostało to w nim zapisane. 

- Mamy około 260 szpitali powiatowych, czyli na jeden szpital przypadnie ok. 13 milionów złotych. To bardzo duży zastrzyk finansowy. Oczywiście w Lublinie nie mamy szpitali powiatowych, są jednostki wojewódzkie i marsząłkowskie. Ale cały system zdrowia, który dziś jest na granicy przez walkę z COVID-19, musi być wzmocniony finansowao. dlatego poparliśmy ratyfikację - wyjaśnia Czarniak. 

Konferencja prasowa Jacka Czerniaka, Magdaleny Długosz i Roberta Lachowskiego w sprawie KPO

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama