reklama
reklama

Konkurs "Piękno tradycji we współczesnym świecie". Wyłoniono zwycięzców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Urząd Marszałkowski wyłonił laureatów konkursu "Piękno tradycji we współczesnym świecie", w którym wziłeo udział 30 Kół Gospodyń Wiejskich. Zwycięzcy dostaną komplety strojów ludowych.
reklama

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zorganizował konkurs "Piękno tradycji we współczesnym świecie”, którego celem było propagowanie dziedzictwa kulturowego oraz zachęcenie przedstawicieli lokalnych społeczności do poszukiwania, odkrywania i utrwalania lokalnej tradycji i wiedzy o kulturze swojego regionu. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu historii najbliższej okolicy, przy wykorzystaniu dowolnych technik, takich jak np.: techniki multimedialne (grafika komputerowa, dźwięk, prezentacja, video), opis czy praca plastyczna. Do konkursu przystąpiło 30 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego, zgłaszając różnr przentacje np. multimedialne, opisowe, poetyckie, filmowe i fotograficzne.

- Cieszę się, że możemy poszczycić się tak dużą ilością aktywnie działających Kół Gospodyń Wiejskich, które dbają nie tylko o „ocalenie od zapomnienia” naszych tradycji i zwyczajów, lecz potrafią także zaktywizować lokalną społeczność i dbają o międzypokoleniową integrację - mówił Zdzisław Szwed z Zarządu Województwa Lubelskiego.

KGW w Mniszku (powiat kraśnicki) przygotowało prezentację przedstawiającą istotę pielęgnowania zwyczajów i ochrony przed utratą indywidualności poszczególnych społeczeństw, dbając przy tym o zachowanie więzi pokoleniowej. Początek istnienia KGW w Mniszku sięga października 2016 roku. Jak twierdzą członkowie koła ich misją jest aktywizowanie społeczności lokalnej, uczestnictwo w życiu wsi i gminy, dbanie o międzypokoleniową integrację mieszkańców i  kultywowanie tradycji we współczesnym świecie.

KGW w Horodysku (powiat chełmski) nadesłało film ukazujący szczegóły obrzędu ludowego, jakim było żniwowanie. Obfite plony zapewniały dobrobyt, a okres żniw był prawdziwą uroczystością, któremu towarzyszyły zapomniane już dzisiaj obrzędy. Film zaczyna się od wymownych słów: "Kiedy obejrzymy się za siebie: wstecz, wstecz w naszą przeszłość, o to jedno pokolenie, to zobaczymy, że nasze życie wyglądało zupełnie inaczej. Życie było pełne niebezpieczeństw, pełne wielu chorób, z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić jako cywilizacja, obarczone ogromne ciężką pracą i wieloma trudami, czy było jednak mniej szczęśliwe?”.

Natomiast KGW w Węglinie (powiat kraśnicki) w prezentacji i filmie zaprezentowało tradycję, która żyje. Jak głoszą: "(Nie)wymarła tradycja. Zwyczaj darcia pierza, który był ważnym elementem życia towarzyskiego w naszej wsi, już dawno wymarł z różnych powodów, jednak postanowiłyśmy, jako babcie i matki z Węglina, przekazać go naszym córkom i wnuczkom”.

Zwycięskie Koła otrzymają w nagrodę łącznie ponad trzydzieści kompletów regionalnych strojów ludowych: KGW w Mniszku oraz KGW w Węglinie stroje krzczonowskie, a KGW w Horodysku ludowe stroje chełmskie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama