Reklama

Reklama

Obrady komisji Sejmiku Województwa Lubelskiego będą dostępne dla wszystkich

Opublikowano: 5 lutego 2021 16:13
Autor: | Zdjęcie: Print screen z Google Maps - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Obrady komisji Sejmiku Województwa Lubelskiego będą dostępne dla wszystkich - Zdjęcie główne

Obrady komisji Sejmiku Województwa Lubelskiego będą dostępne dla wszystkich | foto Print screen z Google Maps - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Sejmik Województwa Lubelskiego umożliwi zainteresowanym śledzenie posiedzeń komisji Sejmiku. Wniosek w tej sprawie do przewodniczącego i radnych wystosowała Fundacja Wolności.

Reklama

Sejmik Województwa Lubelskiego podobnie jak inne samorządy, posiada stałe i doraźne komisje w skład któych wchodzą radni. Są one powoływane  m.in. do określonych zadań oraz opiniowania i rozpatrywania projektów uchwał. Fundacja Wolności z Lublina wystosowała wniosek do przewodniczącego i radnych Sejmiku, aby podczas publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej harmonogramu posiedzeń komisji Sejmiku, wskazać również link, który umożliwi mieszkańcom przysłuchiwanie się obradom. Fundacja zauważyła, że aktualnie w informacji o nadchodzących posiedzeniach komisji brak jakiejkolwiek informacji o miejscu odbywania się komisji.

- Celem publikacji informacji o miejscu obrad jest umożliwienie uczestnictwa w komisjach zainteresowanym mieszkańcom. Brak właściwej informacji o możliwości dołączenia do posiedzenia komisji może naruszać art. 61 ust. 2 Konstytucji RP. W przypadku odbywania się obrad zdalnych mieszkańcom należy udostępnić transmisję z posiedzeń - czytamy we wniosku Fundacji Wolności. 

Aktywiści uzasadniając swoją prośbę, powołali się też na jeden z artykułów ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że "Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy”.

W piątek (5 lutego) Fundacja dostała odpowiedź z Kancelarii Sejmiku. Wynika z niej, że aktualny harmonogram posiedzeń komisji zamieszczony na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zawiera informację dotyczącą możliwości udziału w obradach Komisji Rewizyjnej. 

- Taka informacja będzie umieszczona przy każdym posiedzeniu komisji Sejmiku Województwa Lubelskiego - napisał Radosław Kozak, p.o. dyrektora Kancelarii Sejmiku. 

- Cieszymy się, że radni Sejmiku dołączyli do koalicji na rzecz przejrzystości (wcześniej zdecydowali się na to radni Miasta Lublin) - informuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

W Sejmiku działa 15 komisji. Są to: Komisja Rewizyjna, Komisja Budżetowa, Komisja Ochrony Zdrowia, Komisja Edukacji, Kultury i Sportu, Komisja Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej, Komisja Infrastrktury, Inwestycji i Gospodarki, Komisja Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska, Komisja Samorządowa i Bezpieczeństwa Publicznego, Komisja Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, Komisja Doraźna do opracowania Statutu Młdozieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego, Komisja Doraźna ds. Nowelizacji Statutu Województwa Lubelskiego, Komisja Droźna ds, Młodzieży, Komisja Polityki Społecznej i Równego Traktowania, Komisja Orchrony Zdrowia i Rodziny.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.