Reklama

Reklama

Kampania "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Coraz więcej seniorów korzysta z bankowości elektronicznej

Opublikowano: ndz, 14 lut 2021 11:40
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Kampania "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Coraz więcej seniorów korzysta z bankowości elektronicznej - Zdjęcie główne

Kampania "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Coraz więcej seniorów korzysta z bankowości elektronicznej | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Rośnie liczba seniorów, którzy pobierają emerytury i renty z ZUS na konto bankowe, a nie w gotówce. ZUS prowadzi kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo", żeby przekonać pozostałych do korzystania z bankowości elektronicznej.

Reklama

W województwie lubelskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca niemal 72 proc. emerytur i rent przelewami na rachunki bankowe. Pozostałe, (czyli prawie 123 tys. świadczeń, dostarczają w gotówce listonosze.

- Największy odsetek ubankowionych klientów jest wśród osób pobierających nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, świadczenia przedemerytalne i różne zasiłki. Najmniejszy odsetek wypłat na rachunki dotyczy tzw. świadczenia Mama4plus i 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

ZUS sprawdził, co kieruje klientami, którzy korzystają w tej kwestii z usług poczty. pocztą. Pod koniec ubiegłego roku zapytał o to prawie 4,5 tys. osób, a ankietowani odpowiadali, że gotówka w domu daje im poczucie kontroli, poza tym trudno im dotrzeć do bankomatów i miejsc, gdzie mogą płacić kartą.

- Obawiają się, że bankowość elektroniczna jest skomplikowana. Co ciekawe, aż co czwarty twierdzi, że ma konto w banku, tylko nie podał go w ZUS - wyjaśnia Małgorzata Korba.

Z kolei co trzecia osoba zadeklarowała, że potrzebuje pomocy i edukacji w zakresie bankowości elektronicznej i posługiwania się kartą płatniczą oraz korzystania z internetu. Wyjaśniano, że większa wiedza na ten temat skłoniłaby seniorów do pobierania emerytury lub renty na konto.

Zakład od lat włącza się w działania przeciwko wykluczeniu cyfrowemu seniorów i na rzecz ubankowienia np. za pośrednictwem kampanii pod hasłem "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. W trakcie kampanii pracownicy instytucji przekazują klientom wiedzę o korzyściach z pobierania emerytury albo renty na konto. Powstały ulotki z najważniejszymi informacjami na ten temat. Zaś ze strony internetowej ZUS senior może dowiedzieć się, co daje rachunek w banku i jak zachować bezpieczeństwo w internecie.

ZUS przy okazji przypomina, jak wygląda zmiana sposobu wypłaty świadczeń. - Wniosek w tej sprawie można złożyć w placówce ZUS, wysłać go pocztą (formularz EZP) albo wypełnić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (wniosek ER-WZD-01) - informuje Korba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.