Reklama

Reklama

Emeryci i renciści mogą dorobić więcej do świadczeń z ZUS. Zmienił się próg przychodu

Opublikowano: czw, 11 mar 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Emeryci i renciści mogą dorobić więcej do świadczeń z ZUS. Zmienił się próg przychodu - Zdjęcie główne

Emeryci i renciści mogą dorobić więcej do świadczeń z ZUS. Zmienił się próg przychodu | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Pracujący renciści i emeryci mogą dorobić o ponad 200 zł więcej do swoich świadczeń z ZUS. Próg przychodu, do którego można dorobić wynosi teraz 3820,60 zł brutto.

Reklama

Renciści i najmłodsi emeryci mogą dorabiać do swoich świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca próg przychodu, do którego można dorobić bez negatywnych konsekwencji dla świadczenia, wynosi 3820,60 zł brutto miesięcznie. 

- Taką kwotę mogą zarobić dodatkowo rencista i wcześniejszy emeryt. Jeśli przychód jest wyższy, to emerytura lub renta w danym miesiącu jest zmniejszana o kwotę przekroczenia. Przychód przekraczający drugi limit (obecnie 7095,40 zł) zawiesza wypłatę emerytury lub renty za dany miesiąc - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Pierwszy próg jest ważny dla osób pobierających renty socjalne, bo dla nich zasady dorabiania są inne. Przekroczenie dodatkowego przychodu w kwocie 3820,60 zł brutto powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej za dany miesiąc.

- Progi przychodów zmieniają się raz na kwartał, bo zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Obecny próg obowiązuje w marcu, kwietniu i maju. Do limitu liczą się przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Są to wynagrodzenia z umowy o pracę, zleceń, przychody członków rad nadzorczych, z działalności gospodarczej itp - wyjaśnia Małgorzata Korba.

Limity dodatkowych przychodów nie dotyczą emerytek, które ukończyły 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat. Takie osoby mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.