Reklama

Reklama

Dziesiąta. Rada Dzielnicy ma pomysły jak poprawić ruch pieszy i rowerowy

Opublikowano: 3 marca 2021 12:51
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Dziesiąta. Rada Dzielnicy ma pomysły jak poprawić ruch pieszy i rowerowy - Zdjęcie główne

Dziesiąta. Rada Dzielnicy ma pomysły jak poprawić ruch pieszy i rowerowy | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Przeprogramowanie sygnalizacji świetlnych, remont nawierzchni i uporządkowanie doliny rzeki Czerniejówka - to propozycje Rady Dzielnicy Dziesiąta, które mają poprawić warunki poruszania się w kierunku Zalewu i lasu. Rada poprosiła o pomoc Miasto Lublin. Za dzielnicą ujął się radny Piotr Choduń.

Reklama

Popularne trasy wymagają popraw

Rada Dzielnicy Dziesiąta przygotowała stanowisko, w którym wnosi do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina o podjęcie działań w zakresie usprawnienia i poprawy warunków poruszania się pieszych i rowerzystów z dzielnicy Dziesiąta w kierunku Zalewu Zemborzyckiego i Lasu Dąbrowa (ciąg pieszo - rowerowy wzdłuż ul. Zemborzyckiej, droga gruntowa stanowiąca przedłużenie ul. Świętochowskiego oraz droga gruntowa od ul. Żeglarskiej w kierunku ul. Świętochowskiego), a także w kierunku doliny Czerniejówki. 

- Wskazane wyżej połączenia w kierunku Zalewu Zemborzyckiego i Lasu Dąbrowa, a także dolina Czerniejówki są niezwykle popularne wśród mieszkańców dzielnicy, którzy wykorzystują te tereny dla różnorodnych aktywności ruchowych (spacery piesze, spacery z psami, przejazdy rowerowe, bieganie, plażowanie, korzystanie z kompleksu "Słoneczny Wrotków" itp.). Szczególnie w okresie pandemii i związanych z nią licznych ograniczeń, kiedy zamknięte są obiekty sportowo - rekreacyjne, możliwość korzystania z aktywności na świeżym powietrzu jest szczególnie ważna i powinno się podjąć działania, aby usprawnić dostęp i zachęcić mieszkańców do aktywności sportowej i aktywnego wypoczynku - napisała Rada Dzielnicy Dziesiąta. 

Przeprogramować sygnalizacje

Dlatego Rada Dzielnicy zaproponowała działania, które jej zdaniem ułatwią poruszanie się mieszkańców w stronę terenów umożliwiających sport i rekreację. W pierwszym przypadku chodzi o ul. Zemborzycką - skrzyżowania z ul. Herberta oraz Diamentową. Dzielnica poinformowała, że piesi i rowerzyści potrzebują aż dwóch zmian świateł, aby przejść te skrzyżowania i w obu tych miejscach są wysepki, na których piesi muszą się zatrzymać i czekać na kolejną zmianę świateł. W ocenie Rady taki stan rzeczy nie powinien mieć miejsca, więc zaproponowano przeprogramowanie pracy sygnalizacji tak, aby przejście i przejazd ciągiem pieszo - rowerowym wzdłuż ul. Zemborzyckiej odbywały się na jednej zmianie świateł.

Drugą kwestią jest ul. Zemborzycka - skrzyżowanie z ul. Budowlaną. W tym przypadku w ocenie Rady należałoby zmodyfikować działanie sygnalizacji świetlnej, np. poprzez dodanie rejestratora ruchu, tak aby na skrzyżowaniu zmiana fazy odbywała się tylko, gdy piesi przechodzą przez ul. Zemborzycką lub gdy z ul. Budowlanej wyjeżdżają samochody.

- Obecnie można zaobserwować frustrującą sytuację, kiedy sygnalizacja się zmienia, ale skrzyżowanie jest zupełnie puste i piesi oraz rowerzyści niepotrzebnie oczekują na zmianę świateł na przejściu przez ul. Budowlaną. Szczególnie taki stan można zaobserwować w soboty po południu oraz dni wolne (niedziele i święta), kiedy ruch pieszych i rowerzystów w k.ienmku Zalewu i z powrotem jest duży, natomiast ruch pojazdów z ul. Budowlanej do ul. Zemborzyckiej jest minimalny. Sygnalizacja z powodzeniem mogłaby działać na zasadzie wzbudzenia przez nadjeżdżający pojazd - czytamy w piśmie Rady Dzielnicy. 

Wyrównać i utwardzić nawierzchnie

Poruszono też sprawę przedłużenia ul. Świętochowskiego w kierunku Lasu Dąbrowa oraz przedłużenia ul, Żeglarskiej w kierunku ul. Świętochowskiego. Przedstawiciele dzielnicy podkreślają, że w obu przypadkach są to drogi gruntowe o bardzo nierównej nawierzchni i głębokich koleinach, dodatkowo po opadach deszczu są bardzo błotniste a w okresie suszy nawierzchnia bardzo mocno pyli się. Dodają, że zły stan tych dróg powoduje, że poruszanie się nimi sprawie wiele problemów i jest nieprzyjemne, szczególnie dla rowerzystów. Rada wnosi o: po pierwsze wyrównanie nawierzchni obu dróg. a w drugiej kolejności o utwardzenie (kruszywem, destruktem lub rozdrobnionym gruzem).

Uporządkować dolinę Czerniejówki

Ostatnie propozycje dotyczą doliny Czemiejówki. Rada w tym zakresie wnioskuje o uporządkowanie, bieżące koszenie, sprzątanie śmieci oraz likwidację dzikich wysypisk śmieci, pielęgnację drzew na terenach komunalnych po obu stronach koryta rzeki; remont odcinka ul. Garbarskiej po stronie dzielnicy Dziesiąta; uporządkowanie i założenie skweru u zbiegu ul. Pawiej i ul Piaskowej; zagospodarowanie (skwery) pasa zieleni przy ul. Nadrzecznej w rejonie skrzyżowania z ul Reja oraz w rejonie skrzyżowania ul. Nadrzecznej z ul. Dywizjonu 303; ponadto uporządkowanie i utwardzenie dojść do doliny rzeki po stronie dzielnicy Dziesiąta w następujących miejscach: w rejonie ul. Kuncewiczowej, w rejonie skrzyż.owania ul. Nadrzecznej z ul. Reja, przy skrzyżowaniu z ul. Reja przy stacji wodociągowej MPWiK. Rada porprosiła też o rozważenie wydzielenia spod zarządu ogrodów działkowych części nieużytkowanych działek i uporządkowanie ich oraz utworzenie ogólnodostępnych nadrzecznych terenów zielonych (przy ul. Nadrzecznej od strony ul. Dywizjonu 303, przy ul. Mickiewicza).

Przemyślane propozycje

W imieniu Rady Dzielnicy, radny miejski Piotr Choduń (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) w interpelacji do prezydenta Żuka poprosił o podjęcie tych działań. 

- Propozycje przedstawione w stanowisku Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie z dnia 22 lutego 2021 r. są przemyślane i w moim przekonaniu zasadne, a zostały wypracowane na podstawie szeregu apelów i wniosków mieszkańców zgłaszanych bezpośrednio do mnie jak również przedstawicieli Rady Dzielnicy - napisał Piotr Choduń. 

Jeszcze nie ma odpowiedzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.